• 2016-11-29

Fenomen złota w kulturze

Dziewiąte już spotkanie w ramach cyklu Z podszeptu muz, na które organizatorzy zapraszają w sobotę 3 grudnia do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami, jest poświęcone fenomenowi złota w dziejach kultury. Gawęda prof. Bogusława Bednarka okraszona będzie licznymi przykładami szaleństw, zbrodni i dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą złoto. Tradycyjnie opowieściom profesora będzie akompaniował wybitny gitarzysta – Martin Złotnicki. Wstęp wolny.

„Z podszeptu muz” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z podszeptu muz” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Złoty róg Wernyhory, dotyk króla Midasa, złote runo Chrysomallosa, dukaty złotej kaczki, życzenia złotej rybki, Złote Piaski Bułgarii, złota jesień, wiek złoty, czarne złoto, złoty cielec, złoty środek czy złote myśli, to jedynie nieliczne z wielorakich odwołań do tego szlachetnego metalu. Hipnotyczny czar złota wznieca zarówno próżność, chciwość, żądze, gorączkę, dziką determinację jak i wzbudza marzenie o szczęściu, pięknie, doskonałości, pragnienie mądrości, duchowego oświecenia, boskości. Wywoływanie tak zróżnicowanego wpływu czyni z tego pierwiastka uniwersalny kamień probierczy ludzkich charakterów, którego magia ujawnia skrywane słabości i prawdziwe motywacje, w myśl przysłowia „Złoto ogniem, a człowieka złotem próbują”.

Prof. Bogusław Bednarek to legenda wrocławskiej polonistyki. Znany jest w całej Polsce ze znakomitego programu telewizyjnego Labirynty Kultury emitowanego w latach 90., którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Oryginalny wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się wrocławskim bywalcom kawiarni literackich. Bogusław Bednarek jest autorem książki Epos europejski oraz rozlicznych, kuriozalnych tekstów m.in. Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, O szkodliwości Kaczki – dziwaczki, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki.

Martin Złotnicki to absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, gitarzysta klasyczny oraz flamenco, który uczył się u hiszpańskich gitarzystów Rubena Parejo i Juana de Pilar w Walencji. Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.

Cykl Z podszeptu muz został zainaugurowany w marcu 2015 roku. Do tej pory w Klubie Pod Kolumnami odbyło się osiem spotkań poświęconych kolejno: kobietom (marzec 2015) ptakom (kwiecień 2015) tańcom (czerwiec 2015) ciału (listopad 2015) siedliskom (luty 2016) średniowiecznym kuriozom (kwiecień 2016) Snowi nocy letniej Szekspira (czerwiec 2016) oraz dramatowi Romeo i Julia (październik 2016).

Bogusław Bednarek i Martin Złotnicki | Z podszeptu muz
3 grudnia 2016 roku, godz. 19.00
Klub Pod Kolumnami we Wrocławiu

Dodaj komentarz