Richard Demarco w Poznaniu

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Miasto Poznań oraz laboratorium bez adresu zapraszają na spotkanie z prof. Richardem Demarco, które odbędzie się dnia 29 listopada o godz. 17.00 w UAP w Poznaniu.

Richard Demarco, Tadeusz Kantor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Richard Demarco, Tadeusz Kantor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Richard Demarco urodził się w 1930 roku w Edynburgu i jest jednym z najważniejszych europejskich teoretyków, twórców i animatorów kultury XX wieku. W 1963 roku założył Traverse Theatre and Gallery, teatr mający za zadanie prezentację najnowszego dramatopisarstwa i zjawisk teatralnych, także spoza Zjednoczonego Królestwa. W 1966 Demarco przeniósł oraz rozszerzył założenia TaverseTheatre and Gallery na Richard Demarco Gallery, która do 1992 roku działała przy największym festiwalu sztuki na świecie – Fringe Festiwal w Edynburgu. Od dziesięcioleci Demarco prezentuje i upowszechnia sztukę Europy Centralnej i Wschodniej, podkreślając również jej związki ze sztuką zachodnią. Na Festiwal Fringe regularnie zapraszał Tadeusza Kantora. Związki między artystami zostały przywołane na wystawie Kantor, Beuyes, Demarco w 2015 roku w MOCAK-u w Krakowie.

W latach dziewięćdziesiątych Demarco założył wciąż działającą Demarco Eurpean Art Foundation, zarządzającą m. in. archiwum zawierającym ponad 4500 tys. dzieł sztuki z całego świata, miliony fotografii, filmów dokumentalnych, listów oraz esejów o sztuce.

W 1972 roku w ramach festiwalu w Edynburgu zorganizował wystawę Atelier 72, która była rezultatem bliskiej współpracy z Ryszardem Stanisławskim – dyrektorem muzeum Sztuki w Łodzi. Brali w niej udział między innymi: T. Kantor, J. Bereś, Z. Gostomski, M. Abakanowicz, W. Borowski. Jak komentował wystawę sam R. Demarco: „(…) chciałem wystawę, która podkreśli rolę artysty jako magika zdolnego wskrzesić nasz zmysł zaciekawienia. Chciałem wystawę, która uwolni artystę – jeśli tego będzie chciał, z odpowiedzialności robienia mistrzowskich prac, po to by mocniej wyzwolić jego twórczą działalność, jego istnienie, gotowość zaangażowania siebie w nowe środki komunikacji. Chciałem wystawę, która osłabi duch materializmu”.

Richard Demarco, The Future of the European Cultural Heritage. The Anglo-Polish Cultural Dialogue
29 listopada 2016 roku, godz. 17.00
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR