• 2016-11-28

Jubileuszowe Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek obchodzą w tym roku swoje 25-lecie. Długa tradycja podkreśla rangę tej imprezy i potrzebę jej istnienia. Co roku udział w targach bierze coraz większa liczba wydawców, a tłumy odwiedzających je w ostatnich latach czytelników spowodowały, że tym razem Targi odbędą się w Hali Stulecia.

25. Targi Dobrych Książek, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

25. Targi Dobrych Książek, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocławskie Targi Dobrych Książek należą do najstarszych i najważniejszych (obok krakowskich i warszawskich ) tego typu imprez w kraju. Już w czwartek 1 grudnia stoiska najlepszych Wydawców z całej Polski staną na płycie głównej słynnej Hali Stulecia. Tragi potrwają do niedzieli 4 grudnia. Dla zwiedzających wstęp będzie bezpłatny. W tym jubileuszowym roku warto krótko przypomnieć historię targów książki we Wrocławiu.

WTDK powstały z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki, które odbywały się między innymi w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Pierwszym organizatorem wrocławskiej imprezy było Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Przez minione ćwierć wieku zmieniali się organizatorzy, nazwy oraz miejsca. Spotkania Wydawców przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a trzy lata temu na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku Organizatorem targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad Wrocławskimi Targami Dobrych Książek i ich organizacją przejął Wrocławski Dom Literatury.

Od wielu lat wrocławskim targom towarzyszy bogaty program. Podczas czterodniowego festiwalu literackiego – wielkiego książkowego święta – można będzie spotkać się z autorami i ilustratorami, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i warsztatach. W tym roku, podobnie jak w ubiegłych, do Wrocławia przyjedzie ponad stu autorów. Wśród gości, którzy potwierdzili swoją obecność, będą między innymi: Marek Krajewski, Paweł Smoleński Tomasz Zimoch, Adam Wajrak, Tadeusz Rolke, Wojciech Malajkat, Marek Kamiński, Aleksander Doba, Jan Bralczyk, Jan Miodek, Ewa Błaszczyk, Barbara Gawryluk, Angelika Kuźniak, Magdalena Budzińska, Konrad Piskała czy Tomasz Potkaj.

Targi Dobrych Książek, to przede wszystkim wydawcy, którzy prezentują swoje nowości, premiery oraz książki często niedostępne w dużych sieciowych księgarniach. Wizyta na targach to również znakomita okazja do wyszukania wyjątkowych i wartościowych prezentów świątecznych. Można liczyć na atrakcyjne rabaty, a także spędzić niebanalny mikołajkowy weekend. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które w specjalnie przygotowanej sali zabaw niemal przez cały dzień będą mogły uczestniczyć w warsztatach artystycznych i kreatywnych zabawach inspirowanych literaturą.

Pierwszego dnia targów poznamy również Książkę Roku 2016 – laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego Pióro Fredry. 15 listopada zostały ogłoszone nominacje do nagrody. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem – zgłoszono aż 137 książek z 39 wydawnictw. Jury w składzie: przewodniczący prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), Barbara Marcinik (Program Trzeci Polskiego Radia) i Barbara Piegdoń-Adamczyk (kwartalnik „Książki. Magazyn do czytania”) wyróżniło nominacjami do nagrody następujące:

  • Wydawnictwo Media Rodzina za książkę Barbary Kosmowskiej Tru z ilustracjami Emilii Dziubak;
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskiej;
  • Wydawnictwo Znak za książkę Michała Rusinka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej;
  • Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast z fotografiami autora;
  • Wydawnictwo Literackie za książkę Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak.

Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali otwierającej jubileuszowe 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, która odbędzie się w sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego Hali Stulecia (wstęp na galę z zaproszeniem).

Konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2015 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo Czarne za książkę Kucając Andrzeja Stasiuka.

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek wpisują się także w oficjalny program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, której stoisko także znajdziemy w Hali Stulecia. Warto tam zajrzeć nie tylko po garść informacji dotyczących imprez zamykających w grudniu obchody ESK Wrocław 2016, ale również by poznać i kupić książki, które zostały wydane przez ten rok w ramach programu ESK.

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Od 1 do 4 grudnia 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz