Nagroda im. Teresy Torańskiej dla książki o Wołyniu

Książka Witolda Szabłowskiego Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii najlepsza książka – literatura faktu.

Witold Szabłowski, „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Witold Szabłowski, „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, kryjąc Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem 10 tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

Witold Szabłowski – dziennikarz „Dużego Formatu”, autor cenionych książek: Zabójca z miasta moreli. Reportaże z TurcjiTańczące niedźwiedzie, współautor książki Nasz mały PRL. Laureat prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego i Nagrody im. Beaty Pawlak. Nominowany do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej Nike.

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej jest wspólną inicjatywą tygodnika „Newsweek Polska” i powołanej w 2013 roku Fundacji im. Teresy Torańskiej. Wyróżnienia mają na celu propagowanie kultury słowa w życiu publicznym oraz promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich i postaw prospołecznych.

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej 2016 – najlepsza książka w dziedzinie literatury faktu
Witold Szabłowski, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
20 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz