• 2016-11-26

Tobias Dostal przejmuje Trafostację Sztuki

Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wystawę Tobiasa Dostala S/W, której wernisaż odbędzie się 26 listopada.

Tobias Dostal, „S/W” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tobias Dostal, „S/W” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wystawie S/W Tobias Dostal nawiązuje do układu architektonicznego budynku Trafostacji Sztuki, wykorzystując go w celu stworzenia „magicznego pudełka” z czarno-białymi analogowymi obrazami filmowymi. Artysta, niczym biegły iluzjonista w poetycki a jednocześnie żartobliwy sposób łączy proste i zaawansowane techniki filmowe, wykorzystując nostalgię w charakterze współczesnej taktyki artystycznej. Analogowe wieże, wszechobecne ekrany, podświetlone postacie i tańczące cienie tworzą obraz przyciągający widza swoją wizualną mocą. Dostal używa anachronicznego języka filmowego, świadomie stawiając się w opozycji do obecnego kultu doskonałych technicznie i kompozycyjnie zdjęć.

Wystawa powstaje we współpracy z fundacją Operndorf Africa i realizowanym przez nią w Burkina Faso charytatywnym projektem kulturalnym, w którym Tobias Dostal uczestniczył jako artysta-rezydent. Prace prezentowane na wystawie S/W częściowo powstały w okresie jego rezydencji w Afryce.

Tobias Dostal – urodził się w Bad Hersfeld w 1982 roku, studiował sztuki wizualne w Bildene Künste Braunschweig pod kierunkiem Waltera Dahna, Christopha Schlingensiefa i Thomasa Virnicha. Po obronie dyplomu z wyróżnieniem, w 2012 roku otrzymał New York Stipend stanu Lower Saxony, we współpracy z International Studio i Curatorial Program (ISP) w Brooklynie w Nowym Jorku. Ostatnie wystawy indywidualne obejmują Niedersächsische Landesvertretung Berlin, Kunstverein Langenhagen Hannover oraz Art Berlin Contemporary (ABC). Dostal jest reprezentowany przez berlińską galerię KWADRAT. Artysta mieszka i pracuje w Berlinie.

Tobias Dostal, S/W
Od 27 listopada 2016 roku do 26 lutego 2017 roku
Wernisaż: 26 listopada 2016 roku,  godz. 18.00
Spotkanie z artystą: 27 listopada 2016 roku, godz. 14.00
Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz