Spacer śladami filmowej animacji

W tym roku przypada 100. rocznica powstania pierwszego pod Wawelem filmu animowanego i 50. powołania krakowskiego oddziału Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, przekształconego z czasem w samodzielne Studio Filmów Animowanych. Z tych okazji Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Krakow Film Commission zapraszają na wyjątkowy spacer śladami filmowej animacji, już 27 listopada.

„Krakowski Spacer Filmowy”, Autorem ilustracji jest Jędrzej Chojnacki / YENtertainment. Copyright©: Maciej Gil (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krakowski Spacer Filmowy”, Autorem ilustracji jest Jędrzej Chojnacki / YENtertainment. Copyright©: Maciej Gil (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca, gdzie filmy animowane powstawały i powstają; gdzie były i są pokazywane; gdzie się o nich dyskutowało i dyskutuje oraz pisywało i pisuje; gdzie na świat przychodzili twórcy animacji i gdzie się spotykali z innymi twórcami, a gdzie z kinową publicznością. Nie zabraknie wycieczek (słownych) do Nowego Jorku, Sydney czy Tel Awiwu.

W podróż śladami filmowej animacji grupa wyruszy punktualnie w samo południe sprzed gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1), a finałem naszej trasy będzie Kinokawiarnia KIKA (ul. Krasickiego 18). Spacer będzie liczył nieco ponad 7 kilometrów, a poprowadzą go autor trasy Maciej Gil i Jerzy Armata, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych znawców animacji w Polsce, przed laty związany ze Studiem Filmów Animowanych. Na trasie uczestnicy spotkają też inne osoby związane z krakowskim światem animacji.

Na mecie spaceru w Kinokawiarni KIKA będzie można obejrzeć filmy: Za króla Krakusa Zenona Wasilewskiego (1947), czyli pierwszy znaczący polski film animowany i od razu o arcykrakowskiej tematyce, oraz dokument Krakowiaczek ci ja… Tomasza Magierskiego (2011) o pochodzącym z Krakowa pionierze animacji izraelskiej i australijskiej.

Krakowski Spacer Filmowy
Organizator: Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
Współorganizatorami: Animowany Kraków są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission
27 listopada 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz