Spacer śladami filmowej animacji

W tym roku przypada 100. rocznica powstania pierwszego pod Wawelem filmu animowanego i 50. powołania krakowskiego oddziału Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, przekształconego z czasem w samodzielne Studio Filmów Animowanych. Z tych okazji Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Krakow Film Commission zapraszają na wyjątkowy spacer śladami filmowej animacji, już 27 listopada.

„Krakowski Spacer Filmowy”, Autorem ilustracji jest Jędrzej Chojnacki / YENtertainment. Copyright©: Maciej Gil (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krakowski Spacer Filmowy”, Autorem ilustracji jest Jędrzej Chojnacki / YENtertainment. Copyright©: Maciej Gil (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca, gdzie filmy animowane powstawały i powstają; gdzie były i są pokazywane; gdzie się o nich dyskutowało i dyskutuje oraz pisywało i pisuje; gdzie na świat przychodzili twórcy animacji i gdzie się spotykali z innymi twórcami, a gdzie z kinową publicznością. Nie zabraknie wycieczek (słownych) do Nowego Jorku, Sydney czy Tel Awiwu.

W podróż śladami filmowej animacji grupa wyruszy punktualnie w samo południe sprzed gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1), a finałem naszej trasy będzie Kinokawiarnia KIKA (ul. Krasickiego 18). Spacer będzie liczył nieco ponad 7 kilometrów, a poprowadzą go autor trasy Maciej Gil i Jerzy Armata, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych znawców animacji w Polsce, przed laty związany ze Studiem Filmów Animowanych. Na trasie uczestnicy spotkają też inne osoby związane z krakowskim światem animacji.

Na mecie spaceru w Kinokawiarni KIKA będzie można obejrzeć filmy: Za króla Krakusa Zenona Wasilewskiego (1947), czyli pierwszy znaczący polski film animowany i od razu o arcykrakowskiej tematyce, oraz dokument Krakowiaczek ci ja… Tomasza Magierskiego (2011) o pochodzącym z Krakowa pionierze animacji izraelskiej i australijskiej.

Krakowski Spacer Filmowy
Organizator: Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
Współorganizatorami: Animowany Kraków są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission
27 listopada 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR