Współczesny chiński wenren

Jeszcze w tym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa chińskiego malarza Yang Shuanglina. Dzięki niej będzie można poznać działalność wenren, czyli erudytów. Jakie są efekty pracy współczesnego wenren, który jeden ze swoich obrazów tworzył przez 200 dni podczas pleneru malarskiego w Zhaojin? Można przekonać się już od 6 grudnia.

Yang Shuanglin, „Zhaojin”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yang Shuanglin, „Zhaojin”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dawnych Chinach ludzi wykształconych określano mianem wenren. Przedstawiciele wenren byli erudytami, a krąg ich zainteresowań obejmował literaturę, kaligrafię, malarstwo, muzykę. Otaczali się pięknymi i cennymi przedmiotami, których kolekcjonowaniu oddawali się z pasją. Zwykle piastowali stanowiska urzędników państwowych, chociaż praca ta nie decydowała o statusie wenren.

Yang Shuanglin – ur. 1957 w prowincji Shaanxi, to współczesny chiński wenren: artysta malarz, absolwent Chińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hanzhou, kolekcjoner dawnej sztuki chińskiej, działacz na rzecz utrzymania i odnawiania zabytków. Dyrektor Związku Artystów w Xi’an oraz wicedyrektor Instytutu Malarstwa Tradycyjnego w tym mieście. W swej twórczości Yang Shuanglin odwołuje się do dawnego malarstwa tworzonego przez chińskich erudytów, w którym dominowały pejzaże. Nie naśladuje tradycyjnych stylów, lecz je interpretuje, wykorzystując tusz i farby.

Yang Shuanglin | Współczesny chiński wenren: malarz i erudyta
6 grudnia 2016 roku
Muzeum Narodowym Wrocław

Dodaj komentarz