• 2016-11-25

Theo Croker w Muzeum Manggha

Niespokojny duch amerykańskiego jazzu, rewelacyjny trębacz, wokalista i kompozytor Theo Croker po raz pierwszy w Polsce. Artysta będzie gwiazdą 40. jubileuszowej edycji Jazz Juniors. Koncert jego kwintetu już 3 grudnia w Muzeum Manggha w Krakowie.

Theo Croker (źródło: materiały prasowe organizatora)

Theo Croker (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słuchając Theo Crokera można nabrać absolutnej pewności, że nowatorstwo i umiejętność kreacji wymagają od muzyka doskonałej znajomości gatunku, w obszarze którego się porusza. Jako wnuk nieżyjącego już legendarnego Doca Cheathama, amerykański trębacz od wczesnego dzieciństwa obcował z wielkim jazzem. Będąc nastolatkiem rozpoczął naukę muzyki w Douglas Anderson School of the Arts w Jacksonville na Florydzie. W tym czasie zdobył nagrodę Presser Music Foundation, dzięki której pokrył koszty wydania debiutanckiego albumu Fundamentals z 2006 roku. Po ukończeniu Oberlin, Croker przeprowadził się do Chin, gdzie objął posadę rezydenta w szanghajskim House of Blues. W 2009 roku ukazała się jego druga płyta In the Tradition, którą oddaje hołd dziadkowi. W Szanghaju poznał też swoją mentorkę, wokalistkę Dee Dee Bridgewater, z którą od tego czasu regularnie koncertuje. W 2013 roku Croker wrócił do Stanów, a rok później, pod szyldem wytwórni OKeh Records wydał wyprodukowany przez Bridgewater trzeci album solowy Afro Physicist.

W czasie koncertu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie można posłuchać utworów z najnowszego albumu artysty – znakomicie przyjętego przez krytykę Escape Velocity. Nagraniem tej płyty muzyk udowodnił, że potrafi zrealizować bodaj najważniejsze z założeń jazzu – scalić i zinterpretować historię, style i pomysły, w taki sposób, aby powstało unikalne brzmienie. Crokerowi towarzyszyć będą wybitni jazzmani młodego pokolenia: Kassa Overall – perkusja, Michael King – instrumenty klawiszowe, Eric Wheeler – gitara basowa, Anthony Ware – saksofony.

Theo Croker
3 grudnia 2016 roku, godz. 19.30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Kraków

Dodaj komentarz