• 2016-11-24

Nowa galeria fotografii w Warszawie

Single Shot startuje 26 listopada w Galerii IFF w Forcie Mokotów. Wystawa prezentująca prace trzydziestu polskich fotografów współczesnych stawia sobie za cel pokazanie relacji między fotografem, zdjęciem i jego opisem.

Paweł Fabjański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Fabjański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Single Shot to zestawienie trzydziestu pojedynczych kadrów. Zdjęć nie łączy nic poza jednym – za każdym z nich kryje się historia, opowieść o fotografie i tym, co przed nim – tym, co przed obiektywem. Wystawa ujawnia konteksty i opowieści kryjące się za zdjęciami. Jak one powstawały? Co zostało ukryte? Co stało się inspiracją do zrobieni zdjęcia? Co jest na zdjęciu?

„Pomiędzy obrazem i tekstem może rodzić się napięcie, dysonans, który domaga się rozwiązania. Lecz tekst i obraz należą do różnych rejestrów – rozwiązanie dysonansu nie przychodzi łatwo. Gdy tekst i obraz pozostają ze sobą w konflikcie, zaczynamy żonglować zawartymi w nich znaczeniami i ukrytymi symbolami tak, by ustawić je w jednej linii – by je zestroić w jeden ciąg. Taka próba jest często skazana na niepowodzenie” – pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy.

„Wystawa Single Shot rozpoczyna działalność Galerii Instytutu Fotografii Fort – jednej z największych w Polsce galerii poświęconych wyłącznie fotografii. Chcemy, aby przestrzeń tej galerii spełniała oczekiwania zarówno kolekcjonerów fotografii, jak i osób, dla których jest ona jeszcze niezgłębioną dziedziną sztuki”– powiedziała Olga Łacna (Łebkowska), prezes fundacji IFF i dyrektor programowy.

W weekend otwarcia Galerii IFF – 26 i 27 listopada – będą prowadzone warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 7-13 lat pt. Aparat z pudełka od zapałek. W trakcie warsztatów dzieci poznają podstawy fotografii analogowej oraz optyki. Dowiedzą się, czym jest klisza i materiał światłoczuły oraz camera obscura, a następnie samodzielnie zrobią jednorazowy aparat – kamerę otworkową z pudełka od zapałek. Liczba miejsca jest ograniczona.

Przemek Dzienis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemek Dzienis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Anita Andrzejewska, Robby Cyron, Kuba Dąbrowski, Przemek Dzienis, Paweł Fabjański, Mariusz Forecki, Jacek Fota, Dominika Gęsicka, Paweł Jaszczuk, Monika Kmita, Jacek Kołodziejski, Zuza Krajewska, Adam Lach, Diana Lelonek, Michał Łuczak, Igor Omulecki, Maciej Nabrdalik, Chris Niedenthal, Adam Pańczuk, Jacek Piotrowski, Bart Pogoda, Jacek Poremba, Maksymilian Rigamonti, Michał Siarek, Filip Skrońc, Ilona Szwarc, Michał Szlaga, Tomasz Tomaszewski, Magda Wunsche, Łukasz Ziętek.

Single Shot 
Kurator: Krzysztof Miękus
Od 26 listopada 2016 roku do 22 stycznia 2017 roku
Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) w Warszawie

Dodaj komentarz