• 2016-11-24

Najnowszy film braci Dardenne

9 grudnia do kin wchodzi najnowszy film braci Dardenne, dwukrotnych zdobywców Złotej Palmy na MFF w Cannes, Nieznajoma dziewczyna.

„Nieznajoma dziewczyna”, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Nieznajoma dziewczyna”, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kiedy lekarka Jenny uczy swojego praktykanta przestrzegania godzin pracy, jeszcze nie wie, że respektowanie tych zasad wkrótce zmieni i jej życie. A stanie się tak, ponieważ do jej drzwi – ale już po godzinach pracy – zapuka pewna młoda kobieta. Jenny nie otworzy, a nazajutrz, na placu budowy blisko kliniki, w której pracuje, policja znajdzie ciało tajemniczej kobiety. Teraz trapiona wyrzutami sumienia Jenny chce na własną rękę ustalić tożsamość zmarłej i zapewnić jej godny pochówek.

Pokazywany w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes film Nieznajoma dziewczyna braci Dardenne nie jest jednak kryminałem, choć znajdują się w nim mroczne wątki. Dardenne’owie portretują zamknięte środowisko lekarskie, skupione wokół swojej pracy, nawet czas wolny spędzające we własnym gronie. To typowa klasa średnia Belgii, nastawiona na konsumpcję i niedostrzegająca biedy otaczającej ich ze wszystkich stron.

Tymczasem obok ich świata, w którym ludzie za konsultację lekarską płacą setki euro, rozgrywają się wydarzenia dramatyczne, a przypadkowa śmierć tytułowej nieznanej dziewczyny pozwala zajrzeć do środowiska, z którego istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. A może Dardenne’owie opowiadają tak naprawdę o znaczeniu przypadku w naszym życiu, winie i odpowiedzialności?

Jean-Pierre i Luc Dardenne – przyszli na świat na początku lat 50. w belgijskiej prowincji Liège. Jean-Pierre studiował aktorstwo, Luc – filozofię. Pod koniec lat 70. zaczęli kręcić filmy dokumentalne. Dekadę później zrealizowali pierwszą fabułę, dramat wojenny Falsch (1987). Międzynarodowy rozgłos zyskali jednak dopiero za sprawę dramatu Obietnica (1996). Są dwukrotnymi laureatami Złotej Palmy – za filmy Rosetta (1999) oraz Dziecko (2005). W 2011 wyjechali z canneńskiego festiwalu z Grand Prix za Chłopca na rowerze. Wielkim sukcesem był także ich przedostatni film Dwa dni, jedna noc (2014), który zgarnął szereg nagród na światowych festiwalach i zapewnił Marion Cotillard nominację do Oscara. Bracia konsekwentnie tworzą kino społeczne w paradokumentalnej estetyce i według własnych scenariuszy.

Nieznajoma dziewczyna, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 9 grudnia 2016 roku

Dodaj komentarz