Miasto z innego snu

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę Michała Budnego Miasto z innego snu.

Michał Budny, „Czarne i białe”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Budny, „Czarne i białe”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Używając najprostszego warsztatu i materiałów, Michał Budny tworzy oszczędne w formie modele przedmiotów, miejsc, sytuacji, a także zjawisk nie mających formy materialnej, takich jak głos, pamięć, deszcz czy promień światła. Pieczołowite w konstrukcji tak drobne obiekty i rzeźby, jak i monumentalne w skali instalacje oraz prace site specific Budnego działają jak pogłos, echo rzeczywistości. Są zarazem dyskretną opowieścią o przemijaniu, o blaknących wraz z papierem treściach, o formach i kształtach, których sens po upływie czasu lub odległości jest trudny do odgadnięcia. Poprzez swą materialną skromność i odręczność konstrukcji, prace te wydają się wyjątkowo bliskie, nadają formę i sens temu, co wcześniej uznalibyśmy za pustą przestrzeń wokół nas.

Wystawa w Lesznie składać się będzie ze starszych i najnowszych prac Budnego. Jej założeniem jest stworzenie nowej sytuacji, w której prace te utracą część autonomii, a granica między nimi i zastanym wnętrzem galerii zostanie zatarta. Taka kompozycja może na pozór wydać się nielogiczna czy chaotyczna, będzie jednak precyzyjnie wyważoną całością mającą odniesienie do logiki marzenia sennego.

Michał Budny – urodził się w 1976 w Lesznie. Mieszka w Warszawie i Pradze. Współpracuje na stałe z galerią Raster z Warszawy, wiedeńską galerią Nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder, galerią Nordenhake z Berlina i Stokholmu oraz Annex14 z Zurychu. Indywidualne wystawy zaprezentował m.in w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,Warszawa (2004, 2009), Zachętna Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (2006), Muzeum Sztuki w Łodzi (2006), South London Gallery w Londynie (2010), Kusnstmuseum Sztutgart (2011), Kunstverein fur die Rheinlande und Westfalen Dusseldorf (2011), Galeria Narodowa w Wilnie ( 2012), Pinchuk Art Centre w Kijowie (2012), Moderne Galerie, Saarlandmuseum w Saarbruecken (2015). Uczestnik wystaw grupowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2009, 2011, 2013), Kunsthalle Mainz (2008), Museum Haus Lange w Krefeld (2009) Künstlerhaus Bethanien w Berlinie (2010), Kunsthalle w Norymberdze (2012), Museum Morsbroich (2013, 2015), Museum MARTA w Herford (2016).

Wernisaż wystawy poprzedzi wykład Sylwii Serafinowicz Jet lag. Sylwia Serafinowicz podejmie temat pracy twórczej w warunkach stworzonych przez współczesne środki podróży i komunikacji. Jej wystąpienie podejmie kwestię pracy zdalnej, wyjazdów i powrotów, realizacji zadań oraz problemu nienadążania umysłu za podróżującym ciałem. Autorka odwoła się do przykładów z zakresu własnej praktyki zawodowej, w tym wystaw, w których podjęła tematy nomadyzmu i tymczasowości.

Sylwia Serafinowicz jest kuratorką i krytykiem sztuki. Od 2014 pracuje jako Kuratorka Kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław, gdzie do tej pory zrealizowała między innymi takie wystawy jak Ziemia (2015), Dr Lakra i Laureana Toledo. Punxdeektuozoz (2016) oraz Stosunki pracy (2016). Jest recenzentem magazynu „Artforum” oraz autorką licznych esejów dotyczących współczesnej sztuki i kultury wizualnej. W 2015 obroniła doktorat na Courtauld Institute of Art w Londynie.

Michał Budny, „Miasto z innego snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Budny, „Miasto z innego snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Budny, Miasto z innego snu
Od 24 listopada 2016 roku do 14 stycznia 2017 roku
Wernisaż i wykład 24 listopada 2016 roku, godz. 17.00
Galeria MBWA w Lesznie

Dodaj komentarz