• 2016-11-23

Wszystkie Mazurki Świata

25 i 26 listopada odbędzie się kolejna jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Tym razem przeniesie on słuchaczy do zapomnianej krainy wiejskiej muzyki żydowskich muzykantów oraz do wspólnych źródeł polskiej i szwedzkiej muzyki tradycyjnej. Jak zwykle nie zabraknie także szalonej Nocy Tańca oraz warsztatów.

„Wszystkie Mazurki Świata” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wszystkie Mazurki Świata” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata łączy kilka równoległych wątków. W piątek 25 listopada, zostanie przywołana pamięć o muzyce żydowskiej, granej kiedyś na polskich wsiach. Podczas spotkania organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin fundację Muzyka Odnaleziona obejrzymy film archiwalny Andrzeja Bieńkowskiego Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, będzie można wysłuchać wspomnień i muzyki granej przez muzykantów starszego i młodszego pokolenia (m. in. Stanisław Głaz i Ewa Grochowska). Na koniec – będzie można zatańczyć do muzyki żydowskiej w wykonaniu młodych kapel, rekonstruowanej z zapisów Oskara Kolberga i zasłyszanej podczas własnych badań terenowych.

Drugi dzień festiwalu (sobota, 26 listopada) wypełni muzyka polska i szwedzka. Będzie to finał polsko-szwedzkiego projektu muzycznego ukazującego bliskie pokrewieństwo tradycji muzycznych tych krajów. Nazwa i forma szwedzkiego tańca „polska” mają źródła w renesansowej Polsce. Po kilkuset latach słuchacze odkrywają, że muzyka ludowa Polski i Szwecji ma wspólny korzeń, z którego wyrastają zróżnicowane, ale wciąż pokrewne melodie i tańce. W sobotni wieczór będzie miał premierę film Tomasza Knittla Polska – ścieżki tańca, który powstał w ramach projektu, a podczas finałowego koncertu muzycy polscy i szwedzcy zaprezentują efekt wspólnych poszukiwań (wystąpią m. in. Magnus Gustafsson, Justyna Piernik, Witek Broda, Paweł Iwaszkiewicz, Janusz Prusinowski).

W trakcie dwóch dni festiwalu nie zabraknie oczywiście kapel i tancerzy z Mazowsza, stanowiących serce festiwalu Wszystkie Mazurki Świata od jego powstania w 2010 roku. Prowadzone przez wiejskich mistrzów warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne wypełnią całą sobotę (26 listopada). Zdobyte i utrwalone w ciągu dnia umiejętności, wszyscy chętni będą mogli wykorzystać podczas tradycyjnej już Nocy Tańca, gdy wszystkie – wiejskie i miejskie – kapele zagrają „pod nogę”.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
25 i 26 listopada 2016 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie

Dodaj komentarz