• 2016-11-22

Słuchalnia – muzyczne znaki czasu

Niezależny międzynarodowy festiwal młodej muzyki nowej Słuchalnia – muzyczne znaki czasu już po raz czwarty zagości w toruńskim CSW 25 i 26 listopada. Motywem przewodnim będą w tym roku kolekcje utworów napisanych specjalnie dla inspirujących je wybitnych wykonawców.

„Słuchalnia – muzyczne znaki czasu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Słuchalnia – muzyczne znaki czasu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słuchalnia to jedyny w regionie festiwal, który daje możliwość zetknięcia na żywo z polską i europejską muzyką młodych kompozytorów XXI wieku. Czwarta edycja Słuchalni ma podtytuł Kolekcje. Osobowości. Nowa muzyka rozwija się w ścisłej współpracy wykonawców z kompozytorami. W ten sposób powstają autorskie kolekcje utworów skupionych wokół osobowości. Utwór, który jesteśmy w stanie ostatecznie usłyszeć na koncercie, rodzi się dzięki zetknięciu właśnie tych dwóch osobowości – tego wykonawcy i tego kompozytora. Jest konsekwencją spotkania – a że spotkań zawiązujących relacje jest wiele, powstają ciągle kolejne, różne od siebie utwory.

4 koncerty tegorocznej Słuchalni to przegląd czterech autorskich kolekcji kompozycji skupionych wokół takich osobowości nowej muzyki jak dwoje solistów: klawesynistka Gośka Isphording, akordeonista Rafał Łuc i dwa zespoły: Platypus Ensemble i trio Layers. 4 koncerty-kolekcje uwidocznią wzajemne inspiracje młodych wykonawców i kompozytorów, będące siłą napędową rozwoju nowej muzyki. Zabrzmią też 4 prawykonania światowe utworów, które specjalnie na Słuchalnię napisali: Cezary Duchnowski (dla Gośki Isphording), Jacek Sotomski (dla Rafała Łuca), Dominik Karski (dla Ryszarda Lubienieckiego) i Piotr Bednarczyk (dla tria Layers). Do tego polskie prawykonanie neath me, itch! Mikołaja Laskowskiego.

Zróżnicowana i bogata elektronika i kryjący się za nią kompozytorzy towarzyszyć będą samotności solistów-instrumentalistów na koncertach Gośki Isphording i Rafała Łuca, a projekcje video zwielokrotnią wrażenia, proponując między innymi podróż do wnętrza klawesynu. Na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny.

Słuchalnia – muzyczne znaki czasu
25 i 26 listopada 2016 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR