Bracia Hirszenbergowie w poszukiwaniu ziemi obiecanej

Muzeu Miasta Łodzi zaprasza od 24 listopada na wystawę Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej.

„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (malarza) i Henryka (architekta), na którą złoży się około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów i ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Będzie to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych artystów żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym w podnoszeniu lokalnej świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.

Wystawę poprzedzają prace konserwatorskie czterech monumentalnych obrazów Samuela Hirszenberga znajdujących się w Muzeum Miasta Łodzi, a towarzyszyć jej będą: program edukacyjny zachęcający do aktywnego zwiedzania, multimedialne aplikacje prezentujące historię reprezentacyjnych sal Pałacu i dwujęzyczne wydawnictwo (2017 r.).

Osoba Samuela Hirszenberga, uważanego za jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce, jest silnie związana z siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, posiadającego wyjątkową w skali światowej spuściznę po artyście. Pałac Poznańskich (wpisany od 2015 roku na listę pomników historii), w którym mieści się muzeum, należał bowiem do najbardziej znanego żydowskiego fabrykanta w Łodzi Izraela Kalmanowicza Poznańskiego i jego synów, będących mecenasami artysty. To właśnie Hirszenberg jest autorem monumentalnych obrazów stanowiących ozdobę dwóch reprezentacyjnych sal Pałacu (jedynych tego typu zachowanych na świecie), zaprojektowanych jako element wystroju pomieszczenia. Niektóre z nich, np: Pożegnanie, Wjazd, Muza, Kobieta z owocami, są nadal elementem wyposażenia Sali Jadalnej Pałacu, inne jak: Akt kobiecy, Pasterz grający na fujarce, Akt kobiecy-Laura, zachowane z wojennej pożogi, znajdują się w posiadaniu Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015 przy okazji wystawy Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu Międzynarodowa Konferencja Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Przedstawiono na niej głosami najwybitniejszych ekspertów z Polski i Izraela rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano dotychczasową wiedzę o ich życiu i twórczości. Podjęta wówczas współpraca z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie będzie kontynuowana także i teraz. Planowane są wspólne prace badawcze nad twórczością braci, towarzyszące działania edukacyjne i druga odsłona wystawy w siedzibie Instytutu, w Warszawie, w dniach od 30 marca do 4 czerwca 2017 roku.

Samuel Hirszenberg, „Laura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Samuel Hirszenberg, „Laura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej
Kuratorzy: Adam Klimczak (Muzeum Miasta Łodzi), Teresa Śmiechowska (Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie)
Współpraca kuratorska: Łukasz Grzejszczak, Izabella Powalska
Od 24 listopada 2016 roku do 5 marca 2017 roku
Wernisaż: 24 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz