Bracia Hirszenbergowie w poszukiwaniu ziemi obiecanej

Muzeu Miasta Łodzi zaprasza od 24 listopada na wystawę Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej.

„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (malarza) i Henryka (architekta), na którą złoży się około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów i ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Będzie to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych artystów żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym w podnoszeniu lokalnej świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.

Wystawę poprzedzają prace konserwatorskie czterech monumentalnych obrazów Samuela Hirszenberga znajdujących się w Muzeum Miasta Łodzi, a towarzyszyć jej będą: program edukacyjny zachęcający do aktywnego zwiedzania, multimedialne aplikacje prezentujące historię reprezentacyjnych sal Pałacu i dwujęzyczne wydawnictwo (2017 r.).

Osoba Samuela Hirszenberga, uważanego za jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce, jest silnie związana z siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, posiadającego wyjątkową w skali światowej spuściznę po artyście. Pałac Poznańskich (wpisany od 2015 roku na listę pomników historii), w którym mieści się muzeum, należał bowiem do najbardziej znanego żydowskiego fabrykanta w Łodzi Izraela Kalmanowicza Poznańskiego i jego synów, będących mecenasami artysty. To właśnie Hirszenberg jest autorem monumentalnych obrazów stanowiących ozdobę dwóch reprezentacyjnych sal Pałacu (jedynych tego typu zachowanych na świecie), zaprojektowanych jako element wystroju pomieszczenia. Niektóre z nich, np: Pożegnanie, Wjazd, Muza, Kobieta z owocami, są nadal elementem wyposażenia Sali Jadalnej Pałacu, inne jak: Akt kobiecy, Pasterz grający na fujarce, Akt kobiecy-Laura, zachowane z wojennej pożogi, znajdują się w posiadaniu Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015 przy okazji wystawy Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu Międzynarodowa Konferencja Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Przedstawiono na niej głosami najwybitniejszych ekspertów z Polski i Izraela rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano dotychczasową wiedzę o ich życiu i twórczości. Podjęta wówczas współpraca z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie będzie kontynuowana także i teraz. Planowane są wspólne prace badawcze nad twórczością braci, towarzyszące działania edukacyjne i druga odsłona wystawy w siedzibie Instytutu, w Warszawie, w dniach od 30 marca do 4 czerwca 2017 roku.

Samuel Hirszenberg, „Laura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Samuel Hirszenberg, „Laura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej
Kuratorzy: Adam Klimczak (Muzeum Miasta Łodzi), Teresa Śmiechowska (Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie)
Współpraca kuratorska: Łukasz Grzejszczak, Izabella Powalska
Od 24 listopada 2016 roku do 5 marca 2017 roku
Wernisaż: 24 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR