• 2016-11-22

26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi

22 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpoczyna się 26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu prezentujący filmy dokumentalne z Polski i świata.

„26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród gości festiwalu można dostrzec czołówkę polskich dokumentalistów. W konkursie zastanie pokazane 30 filmów. Organizatorzy zapraszają też na spotkanie z Tamar Kay, której film Dom niemej kobiety ubiega się w tym roku o Oscara w kategorii krótkometrażowy dokument.

Od 22 do 26 listopada widzowie zobaczą ponad 60 dokumentów z Polski, Czech, Grecji, Ukrainy, Izraela, Palestyny, filmy ubiegające się o Oscara oraz nominowane do nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Spotkają się z ponad 20 twórcami filmów dokumentalnych.

W jury Festiwalu zasiądą: reżyserzy Marek Piwowski, Andrzej Sapija, Vita Drygas i Monika Pawluczuk oraz filmoznawca prof. Tadeusz Szczepański. Jurorzy przyznają m.in. Grand Prix Festiwalu Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 12 tys. zł, Nagrodę Cierpliwe oko im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury (10 tys. zł.), Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodę za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego, Nagrodę dla najlepszego reportażu (po 5 tys. zł.).

Ważną częścią Festiwalu będą pokazy specjalne. Wśród obrazów pokazywanych na Człowieku w Zagrożeniu znajdą się: krótkometrażowe filmy dokumentalne z szansami na Oscara 2017: Dom niemej kobiety w reżyserii Tamar Kay, która będzie specjalnym gościem Festiwalu oraz Więzi w reżyserii Zofii Kowalewskiej; izraelski Kto mnie teraz pokocha w reżyserii Baraka i Tomera Heymanna oraz palestyński Ambulans w reżyserii Mohameda Jabaly; nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej: Scena ciszy (reżyseria Joshua Oppenheimer); Toto i jego siostry, reżyseria Alexander Nanau – najlepszy film Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2014, Taniec z Marią, reżyseria Ivan Gregolet; Bracia w reżyserii Wojciecha Staronia, Zgubne piękno w reżyserii Heleny Třeštíkovej i Jakuba Hejny, Next stop: Utopia w reżyserii Apostolosa Karakasisa.

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest organizowany od 1990 roku. Organizatorzy chcą propagować otwartość na drugiego człowieka i pozytywne postrzeganie inności. Zachęcają widzów do refleksji nad przyszłością każdego człowieka i otaczającego go świata.

„The Mute's House” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Mute's House” (źródło: materiały prasowe organizatora)

26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi
Od 22 do 26 listopada 2016 roku
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz