Rzeźby z przyszłości

Rzeźby z przyszłości – jubileuszowa wystawa Agaty Agatowskiej z okazji 20-lecia pracy twórczej – została wyeksponowana w kilku instytucjach kultury Oświęcimia. Połączenie tych miejsc i wypełnienie ich przestrzeni współczesnymi rzeźbami jest próbą dialogu z przeszłością i innego niż historyczne spojrzenia na miasto dzisiaj – spojrzenia przez pryzmat sztuki i teraźniejszości, a nawet przyszłości.

Agata Agatowska, Rynek w Oświęcimiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Agatowska, Rynek w Oświęcimiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Typowe dla artystki przedstawienia futurystycznych postaci przybierają różne formy. Bywają nawet rakietami kosmicznymi. Łączą w sobie elementy baśni i komiksu, popkultury i świata mody. Wchodzą w dialog z historią i przekonują do śmiałego spojrzenia w przyszłość. Powstają z nowoczesnych materiałów: polerowanego aluminium, lakierowanego brązu oraz mastiku (rodzaj tworzywa sztucznego). Odważna kolorystyka i forma rzeźbiarskich realizacji Agaty Agatowskiej odzwierciedlają jej zainteresowania współczesnym światem, sztuką i kulturą popularną. Artystka od kilku lat realizuje tajemniczy i nieco surrealistyczny projekt Infinity – Shadow of the Hand. Nieskończoność – Cień ręki serię rzeźb powstałych na podstawie cieni można zobaczyć w Domu Ciszy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Kulminacyjnym elementem wystawy Rzeźby z przyszłości jest praca eksponowana na Rynku Starego Miasta.

Agata Agatowska – urodziła się w 1976 w Oświęcimiu. W latach 1996–2001 studiowała rzeźbę w pracowni prof. Alojzego Gryta na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 2004–2012 kontynuowała edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie w Niemczech. Studiowała scenografię w klasie prof. Karla Kneidla oraz rzeźbę w klasie prof. Thomasa Grünfelda. W 2012 roku otrzymała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Rzeźby Agaty Agatowskiej były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. W 2013 artystka otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury, w 2008 została uhonorowana nagrodą Darmstädter Sezession, Darmstadt, Niemcy, w 2008 otrzymała Grand Prix Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 5, BGSW Słupsk. Wielokrotnie wyróżniona Stypendium Miasta Oświęcim dla Twórców i Artystów.

Agata Agatowska, Muzeum Zamek w Oświęcimiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Agatowska, Muzeum Zamek w Oświęcimiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Agatowska, Rzeźby z przyszłości 
Od 29 lipca do 31 grudnia 2016 roku
Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu, Zamek w Oświęcimiu

Dodaj komentarz