Piotr Bujak i Dominik Stanisławski w Kronice w Bytomiu

Kronika w Bytomiu zaprasza 19 listopada na potrójny wernisaż wystaw: Anny Okrasko, Łukasza Skąpskiego i wystawy zbiorowej Hortus Conclusus Piotra Bujaka i Dominika Stanisławskiego.

Piotr Bujak, Dominik Stanisławski, „Hortus Conclusus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bujak, Dominik Stanisławski, „Hortus Conclusus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hortus Conclusus (z łac. Ogród Zamknięty) to, jak to sami autorzy określają, instalacja w duchu konceptualizmu wyciosanego siekierą, z elementami recyklingu. Składa się na nią seria bardzo syntetycznych i łatwych do wykonania w warunkach domowych obiektów. Materiałem źródłowym dla tego projektu jest zjawisko ekskluzywności arbitralnie wydzielanych obszarów w skupiskach ludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem wygrodzonych przykościelnych terenów zielonych i coraz częściej spotykanych w miastach osiedli zamkniętych. Przestrzenie o takim charakterze utrwalają niebezpieczne fantazmaty o ufortyfikowanej sielskiej krainie dla wybranych, a bezkrytyczne racjonalizowanie podziałów wspólnotowej infrastruktury prowadzi do podważania sensowności jej istnienia i w efekcie pogłębia wtórną segregację.

Piotr Bujak (ur. 1982) – artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy sztuką video, instalacją i sztuka obiektu, autor tekstów i aktywista. Często eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz San Francisco Art Institute w USA. Stypendysta fundacji Fulbrighta oraz rządu Japonii. Aktualnie doktorant Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wychowanek Lynn Hershman i Stephanie Syjuco. Zainteresowany łączeniem punkowej kultury kontestacji, minimalizmu, konceptualizmu, neoawangardy i dyskursu krytycznego. Opierając na strategiach Low Budget, Quick and Dirty, Do It Yourself i Hit and Run, w swojej pracy twórczej zajmuje się zagadnieniami związanymi z patologiami neoliberalizmu, przemocą, tożsamością, dziedzictwem kulturowym i polityką.

Dominik Stanisławski (ur. 1979) – artysta wizualny. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie kończy pracę nad doktoratem pod opieką prof. Grzegorza Sztwiertni. Wcześniej studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje na macierzystym wydziale jako asystent w II Pracowni Interdyscyplinarnej. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się działaniami z pogranicza analogowych i cyfrowych mediów rejestrujących i przetwarzających obraz, a także sztuką obiektu i coraz częściej instalacją i działaniami performatywnymi. Centralną osią jego poszukiwań jest kategoria wypadku (kraksy) w kontekście rozumianej po darwinowsku ewolucji produktów kultury w postinternetowej rzeczywistości.

Hortus Conclusus. Piotr Bujak, Dominik Stanisławski
Kurator: Stanisław Ruksza
Od 19 listopada 2016 roku do 7 stycznia 2017 roku
Wernisaż: 19 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz