11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje będzie trwał od 16 do 26 listopada. Tegoroczny Festiwal wraca do swoich źródeł – przełomu lat 50. i 60. XX wieku. W 60. rocznicę Października ’56 wyruszy w podróż po odwilży, która zaczęła się wtedy w polskiej kulturze i nierozerwalnie związana jest z Warszawą. Polityczna pamięć tych wydarzeń nie odgrywa dziś takiego znaczenia, ale jest epoką związana z Warszawą, która zaczęła się w polskiej kulturze.

„11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas festiwalu zostaną przypomniane najbardziej popularne skecze i piosenki kabaretów Dudek, Wagabunda i Kabaretu Starszych Panów, które przedstawi Grupa Teatralna Warszawiaki. Miejsce ich występu nie jest przypadkowe – to właśnie w kawiarni na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez wiele lat przy pełnej sali występował legendarny kabaret Dudek. Z Krzysztofem Mordyńskim, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Zielińskim organizatorzy porozmawiają o tym, jak odwilż wpłynęła na architekturę, a z Radosławem Głowackim pójdą na spacer, podczas którego będzie można dowiedzieć się jakie piętno na krajobrazie miasta wywarła propaganda i cenzura. W ramach festiwalu zostanie pokazana historia nocnego życia w czasach odwilży, ukazana poprzez kolaż scen z klasycznych dzieł polskiej szkoły filmowej oraz skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki, inspirowanej utworami powstałymi na przełomie lat 50. i 60. Będzie można przyjrzeć się obrazowi stolicy w filmach zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Razem z Michałem Rumianiakiem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Rumianowskim i Hirkiem Wroną będzie można porozmawiać o rozkwicie jazzu w Polsce lat 50. i 60.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty kulinarne w klimacie lat 50., które odbędą się w restauracji Kameralna, gdzie bywali Hłasko, Tyrmand i Głowacki, warsztaty taneczne w rytmie twista i rock’n’rolla, prowadzone prze zawodowych tancerzy jednej z najlepszych szkół tańca w Warszawie, a także spotkanie z Tadeuszem Rolke, który zaprezentuje Warszawę lat 50. na swoich zdjęciach.

W najbliższy weekend odbędzie się dancing. Tegorocznej Orkiestrze Dancingowej przewodzi Michał Polcyn. Zagrają taneczny jazz, skecze kabaretowe, trochę rock’n’rolla oraz bigbitu. A gdy opadną z sił, swój geniusz, czar oraz 40 instrumentów dętych pokaże na scenie L.U.C & Rebel Babel z osobistą interpretacją tematu odwilży. Tydzień później, w piątek będzie można usłyszeć Monikę Borzym, która zaśpiewa przeboje Nataszy Zylskiej w zupełnie nowych, jazzowych aranżacjach. Po koncercie odbędzie się silent disco.

11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
Od 16 do 26 listopada 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz