11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje będzie trwał od 16 do 26 listopada. Tegoroczny Festiwal wraca do swoich źródeł – przełomu lat 50. i 60. XX wieku. W 60. rocznicę Października ’56 wyruszy w podróż po odwilży, która zaczęła się wtedy w polskiej kulturze i nierozerwalnie związana jest z Warszawą. Polityczna pamięć tych wydarzeń nie odgrywa dziś takiego znaczenia, ale jest epoką związana z Warszawą, która zaczęła się w polskiej kulturze.

„11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas festiwalu zostaną przypomniane najbardziej popularne skecze i piosenki kabaretów Dudek, Wagabunda i Kabaretu Starszych Panów, które przedstawi Grupa Teatralna Warszawiaki. Miejsce ich występu nie jest przypadkowe – to właśnie w kawiarni na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez wiele lat przy pełnej sali występował legendarny kabaret Dudek. Z Krzysztofem Mordyńskim, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Zielińskim organizatorzy porozmawiają o tym, jak odwilż wpłynęła na architekturę, a z Radosławem Głowackim pójdą na spacer, podczas którego będzie można dowiedzieć się jakie piętno na krajobrazie miasta wywarła propaganda i cenzura. W ramach festiwalu zostanie pokazana historia nocnego życia w czasach odwilży, ukazana poprzez kolaż scen z klasycznych dzieł polskiej szkoły filmowej oraz skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki, inspirowanej utworami powstałymi na przełomie lat 50. i 60. Będzie można przyjrzeć się obrazowi stolicy w filmach zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Razem z Michałem Rumianiakiem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Rumianowskim i Hirkiem Wroną będzie można porozmawiać o rozkwicie jazzu w Polsce lat 50. i 60.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty kulinarne w klimacie lat 50., które odbędą się w restauracji Kameralna, gdzie bywali Hłasko, Tyrmand i Głowacki, warsztaty taneczne w rytmie twista i rock’n’rolla, prowadzone prze zawodowych tancerzy jednej z najlepszych szkół tańca w Warszawie, a także spotkanie z Tadeuszem Rolke, który zaprezentuje Warszawę lat 50. na swoich zdjęciach.

W najbliższy weekend odbędzie się dancing. Tegorocznej Orkiestrze Dancingowej przewodzi Michał Polcyn. Zagrają taneczny jazz, skecze kabaretowe, trochę rock’n’rolla oraz bigbitu. A gdy opadną z sił, swój geniusz, czar oraz 40 instrumentów dętych pokaże na scenie L.U.C & Rebel Babel z osobistą interpretacją tematu odwilży. Tydzień później, w piątek będzie można usłyszeć Monikę Borzym, która zaśpiewa przeboje Nataszy Zylskiej w zupełnie nowych, jazzowych aranżacjach. Po koncercie odbędzie się silent disco.

11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje
Od 16 do 26 listopada 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR