Czwórka przewrotnych wrażliwców w BWA Wrocław

Od 18 listopada w galerii Studio BWA Wrocław można oglądać wystawę porezydencyjną artystów: Krystiana „Trutha” Czaplickiego, Kamy Sokolnickiej, Léonie Young, Philémona Vanorlé.

Philémon Vanorlé, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Philémon Vanorlé, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czwórka przewrotnych wrażliwców, sprawnie reagujących na problemy współczesności, którzy wzięli udział w projekcie wymiany rezydencyjnej organizowanej od 2012 roku przez BWA Wrocław oraz stowarzyszenie la malterie z Lille będzie tworzyć wystawę Czasem… w galerii Studio BWA Wrocław.

Co łączy Kamę Sokolnicką, Krystiana Trutha Czaplickiegio, Léonie Young, Philémona Vanorlé? To artyści posługujący się podobną manierą artystyczną, choć działający w zupełnie innych obszarach i mediach. Ich postawę charakteryzuje zarówno ogromna wrażliwość na tematy i zjawiska społeczne, jak i pewien rodzaj dystansu przyprawionego subtelnym poczuciem humoru. To także artyści, którzy wzięli udział w projekcie wymiany rezydencyjnej organizowanej od 2012 roku przez BWA Wrocław oraz Stowarzyszenie la malterie z Lille. W tym roku w przestrzeni galerii Studio BWA, będącej do tej pory platformą do poszerzenia współpracy międzynarodowej, miejscem zamieszkania oraz pracy twórczej rezydentów, odbędzie się wystawa podsumowująca dotychczasową współpracę oraz prezentująca aktualne postawy wyżej wymienionych artystów.

Czy doświadczenia z pobytu rezydencyjnego są wciąż żywe w ich pracy twórczej? Czy podejmowane tematu i rozwiązania formalne zupełnie odbiegają o tych badanych podczas rezydencji, a może eksperyment na jaki mogli sobie pozwolić w tamtym czasie otworzył ich na nowe obszary działania?

Projekt jest współorganizowany przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będący częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Projekt zorganizowany w ramach partnerstwa między BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej i la malterie stowarzyszenie z Lille. Współorganizowany z Fundacją Avant Art. Przy wsparciu Miasta Wrocław, Miasta Lille, Instytutu Francuskiego w ramach umowy z miastem Lille.

O artystach:

Léonie Young to francuska artystka urodzona 1981. W 2006 ukończyła Narodową Szkołę Sztuk Wizualnych w Paryżu. Od 2011 mieszka w Lille, gdzie tworzy w Malthouse platformie wspierającej młodych artystów. Swoje prace prezentowała we Francji oraz za granicą, brała również udział w wielu rezydencjach artystycznych w Kanadzie (Quebec), Irlandii, czy Paryżu. W 2011 jej cykl fotografii Prace dzienne – Evry zdobył nagrodę specjalną Jury Prix Arte w dziedzinie Sztuka i Miasto.

Philémon Vanorlé jest belgijskim artystą, wykorzystującym sztukę konceptualną do badania, analizowania środowiska miejskiego, jego przestrzeni oraz społecznych praktyk. Wykorzystując media takie jak instalacje, fotografie, dyskretne działania badające administracyjne struktury tworzy prace pełne zwierzęcej symboliki, a zarazem stawia pytania o kondycję społeczeństwa. Jego prace charakteryzuje zarówno romantyczny jak i lekceważący ton, opisujący polityczne tematy oraz miejskie śmieszności. Od 2007 roku artysta prowadzi badania pt. Basse-cour (od angielskiego framyard – gospodarstwo). Jest to cykl fotografii blisko związanych z tematyką miasta, pełnego banałów oraz absurdalnego uroku. Philémon Vanorlé jest doktorem sztuk wizualnych (Paris 1). Obecnie działa artystycznie w la malterie oraz współpracuje ze scenografem Arnaund Verley, tworząc duet Société Volatile.

Krystian Truth Czaplicki (ur. 1984 we Wrocławiu), absolwent Katedry Wzornictwa wrocławskiej ASP. Jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia tworzący rzeźby i instalacje, które określa jako „interwencje rzeźbiarskie”. Centrum jego zainteresowań stanowi obiekt, jego znaczenie i sposób w jaki się do niego zbliżamy, zarówno fizycznie jak emocjonalnie. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Wrocławia, Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy, New Delhi.

Kama Sokolnicka – Autorka kolaży, obrazów, rysunków, wideo i instalacji site-specific. Ur. 1978, mieszka we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom pt. Kotłownia z częścią socjalną obroniła w 2003 r. w Pracowni Rysunku Zawodowego prof. E. Geta-Stankiewicza. Pobyty twórcze m.in. Civitella Ranieri Foundation (2015), Art OMI, Nowy Jork (2013), La Malterie w Lille (2013), CEAAC w Strasburgu (2004). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Nominacja do Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2011). Prace w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie,Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum w Gliwicach i w kolekcjach prywatnych. Współpracuje z BWA Warszawa. W swoich pracach Kama Sokolnicka wykorzystuje szerokie spektrum technik i strategii medialnych, od kolażu na papierze i malarstwa po instalację wideo i site-specific. Zajmuje się głównie procesami związanymi z miejscem, terytorializmem, percepcją przestrzeni, obrazem jako funkcją pamięci, potrzebą orientacji w otoczeniu oraz fenomenem horror vacui.

Philémon Vanorlé, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Philémon Vanorlé, fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czasem…
Artyści: Krystian Truth Czaplicki, Kama Sokolnicka, Léonie Young, Philémon Vanorlé
Kuratorki: Dominika Drozdowska, Joanna Stembalska, Elise Jouvancy
Od 18 do 30 listopada 2016 roku
Wernisaż: 18 listopada 2016, godz. 20.30
galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz