Ogłaszamy zwycięzców 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską!

Zakończył się 10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Nagrodę Grand Prix w sekcji Konkurs Filmów Fabularnych zdobył film Uczeń w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa za „zamknięcie w oryginalnej i zdyscyplinowanej formie palącego problemu współczesności”.

„Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

II nagrodę otrzymał Aleksandr Kott za film Insight za „humanistyczne przesłanie przypominające prostą prawdę, że człowiekowi jest potrzebny drugi człowiek”. Z kolei III nagroda powędrowała do Iwana I. Twierdowskiego za Zoologię za „subwersywny obraz kobiety i ogon, który nikogo nie pozostawi obojętnym”.

Wyróżnienie Jury otrzymała aktorka Julia Aug za „niezwykły aktorski talent, który możemy podziwiać w wielu różnorodnych stylistycznie i gatunkowo filmach”.

Serca publiczności i ich głosy powędrowały do debiutu fabularnego Aleksieja Krasowskiego i filmu Windykator.

W Konkursie Filmów Dokumentalnych Nagrodę Główną, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymał Iwan Twierdowskij za Prognozę pogody za „konsekwencję artystyczną w pokazaniu syzyfowego trudu ludzi za rubieżami świata. Za sprawne, uczciwe i rzetelne pokazanie bohaterów dnia codziennego”.

„Insight”, reż. Aleksander Kott (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Insight”, reż. Aleksander Kott (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nagrodę Specjalną Jury przyznało filmowi Brodski nie jest poetą w reżyserii Ilji Biełowa za „sztukę sporządzania fascynującego portretu nieżyjącego poety; za konsekwentne, dowcipne, ale i nie pozbawione tragizmu przedstawieni jednostki wybitnej. Za przekonywujące pokazanie innej, nieznanej twarzy Josifa Brodskiego”.

Wyróżnieni zostali również: Michaił Barynin za film 24 śniegi za „fascynujące udokumentowanie życia w dalekiej Jakucji i za ciepły portret bohatera żyjącego w surowych okolicznościach przyrody. Za przedstawienie bohatera, który czerpie nawet w tak trudnych warunkach potrafi czerpać radość z codzienności, żyjąc w pełnej zgodzie i harmonii z naturą” oraz Zosia Rodkiewicz za film Mój przyjaciel Borys Niemcow za „niezwykle ciepły i ludzki portret stworzony z uwzględnieniem ludzkich wad, za uczłowieczenie polityki”.

Nagroda publiczności spośród filmów dokumentalnych została przyznana filmowi 24 śniegi.

10. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Wyniki sekcji konkursowej

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR