Ogłaszamy zwycięzców 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską!

Zakończył się 10. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Nagrodę Grand Prix w sekcji Konkurs Filmów Fabularnych zdobył film Uczeń w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa za „zamknięcie w oryginalnej i zdyscyplinowanej formie palącego problemu współczesności”.

„Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Uczeń”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

II nagrodę otrzymał Aleksandr Kott za film Insight za „humanistyczne przesłanie przypominające prostą prawdę, że człowiekowi jest potrzebny drugi człowiek”. Z kolei III nagroda powędrowała do Iwana I. Twierdowskiego za Zoologię za „subwersywny obraz kobiety i ogon, który nikogo nie pozostawi obojętnym”.

Wyróżnienie Jury otrzymała aktorka Julia Aug za „niezwykły aktorski talent, który możemy podziwiać w wielu różnorodnych stylistycznie i gatunkowo filmach”.

Serca publiczności i ich głosy powędrowały do debiutu fabularnego Aleksieja Krasowskiego i filmu Windykator.

W Konkursie Filmów Dokumentalnych Nagrodę Główną, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymał Iwan Twierdowskij za Prognozę pogody za „konsekwencję artystyczną w pokazaniu syzyfowego trudu ludzi za rubieżami świata. Za sprawne, uczciwe i rzetelne pokazanie bohaterów dnia codziennego”.

„Insight”, reż. Aleksander Kott (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Insight”, reż. Aleksander Kott (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nagrodę Specjalną Jury przyznało filmowi Brodski nie jest poetą w reżyserii Ilji Biełowa za „sztukę sporządzania fascynującego portretu nieżyjącego poety; za konsekwentne, dowcipne, ale i nie pozbawione tragizmu przedstawieni jednostki wybitnej. Za przekonywujące pokazanie innej, nieznanej twarzy Josifa Brodskiego”.

Wyróżnieni zostali również: Michaił Barynin za film 24 śniegi za „fascynujące udokumentowanie życia w dalekiej Jakucji i za ciepły portret bohatera żyjącego w surowych okolicznościach przyrody. Za przedstawienie bohatera, który czerpie nawet w tak trudnych warunkach potrafi czerpać radość z codzienności, żyjąc w pełnej zgodzie i harmonii z naturą” oraz Zosia Rodkiewicz za film Mój przyjaciel Borys Niemcow za „niezwykle ciepły i ludzki portret stworzony z uwzględnieniem ludzkich wad, za uczłowieczenie polityki”.

Nagroda publiczności spośród filmów dokumentalnych została przyznana filmowi 24 śniegi.

10. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Wyniki sekcji konkursowej

Dodaj komentarz