2017: Rok Conrada

Joseph Conrad wraca w wielkim stylu. Najbardziej brytyjski z polskich pisarzy i najbardziej polski z brytyjskich w najbliższych miesiącach będzie się pojawiać w mediach, salach wystawowych, na scenie i w przestrzeni publicznej. Sejm ogłosił 2017 Rokiem Conrada, a konsekwencją tej decyzji jest otwarcie naboru wniosków do Programu Conradowskiego.

Joseph Conrad Korzeniowski (źródło: Wikimedia Commons)

Joseph Conrad Korzeniowski (źródło: Wikimedia Commons)

Jego celem jest promocja twórczości autora Lorda Jima, ale elementem nie mniej istotnym ma być informowanie o jego związkach z Polską, które nie są powszechnie znane. W świadomości znacznej części odbiorców Conrad Korzeniowski to pisarz brytyjski, co jest o tyle zrozumiałe, że pisał po angielsku, a wpływ jego książek na kulturę anglosaską jest nie do przecenienia (czego dowodem choćby ekranizacje, np. Czas Apokalipsy Francisa Forda Coppoli czy Pojedynek Ridley’a Scotta). Ale przecież twórca Smugi cienia był Polakiem, za Polaka się uważał i znacząco wpłynął na naszą kulturę nie tylko w związku z recepcją swoich dzieł.

W ramach programu wspierane będą, kwotą do 300 tysięcy złotych, zadania popularyzujące twórczość i biografię Józefa Conrada Korzeniowskiego takie jak wystawy, spektakle, festiwale, filmy czy seminaria. O dofinansowanie starać się mogą zarówno instytucje państwowe, samorządowe, uczelnie, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Szczegółowe informacje na temat programu (regulamin, wytyczne oraz wzorcowy wniosek) znajdują się na stronie MKiDN. Kontakt w tej sprawie odbywa się za pośrednictwem Instytutu Książki w Krakowie.

Rok Conrada | 2017
Instytut Książki Kraków

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR