• 2016-11-16

Pakuj się

W październiku Studio BWA Wrocław gościło francuską artystkę Léonie Young w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Wraz z Łukaszem Rusznicą z galerii Miejsce przy Miejscu pracowali nad wystawą. Pakuj się to wystawa odnosząca się do obecności i obcości, ale także do mobilności i zmienności w jakiej współcześnie funkcjonujemy.

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2013 roku stowarzyszenie la malterie (Lille, Francja) i BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej tworzą wspólny program dwustronnych rezydencji przeznaczony dla artystów sztuk wizualnych, oferując im możliwość twórczego pobytu za granicą. W czasie rezydentury artystka stworzy nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiąże siatkę kontaktów będącą powodem do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej.

Pakuj się, powiedziane spokojnie, bez napięcia jest niewinne, jak wycieczka czy wyjazd. Natężenie głosu, wyczuwalne zdenerwowanie zamienia ta frazę w piekło. W ucieczkę, w nadchodzący kataklizm. Léonie jest obca, patrzy na miasto obcymi oczami, widzi w nim ślady: drobne fragmenty architektury, kawałki przestrzeni publicznej, to wszystko, co dostępne jest z zewnątrz, bo jest obca i nikt jej do domu nie wpuści – opowiada o wystawie Łukasz Rusznica. Czego to ślady? Bo jeśli to tylko ślady gry, którą sami ze sobą prowadzimy – gry o naturę i sztuczność, to jeszcze jesteśmy bezpieczni. Jeśli to ślady całorocznego karnawału – ciągłej potrzeby zabawy i zadziwiania, pakowania się na wycieczkę do parku miniatur, to jesteśmy bezpieczni. Nawet jeśli „pakuj się” wykrzyczał ktoś w środku nocy, i to co pozostało, to ślady przebytej wojny, nocnych wyjazdów z miasta i przesiedleń – to jesteśmy bezpieczni. Najgorzej, gdy obcy odczyta ślady tego co nadchodzi, usłyszy obcy akcent w osiedlowym sklepie, wyczuje nasze napięcie i powie coś co sami, dziś, boimy się powiedzieć żeby nie zapeszyć, nie wezwać” – kontynuuje kurator wystawy.

Mobilność jest ważnym aspektem w praktyce Léonie Young. Dzięki odkrywaniu nowych terytoriów materializują się przed nią tematy, które rozwija i bada w swoim studio. Praca twórcza francuskiej artystki ma odzwierciedlenie w specyfice danego krajobrazu. Podczas pobytów rezydencyjnych kolekcjonuje dokumenty, archiwa, mapy, rysunki, które pomagają jej zrozumieć charakterystykę badanego miejsca. Léonie Young podczas eksplorowania nowych miejsc robi zdjęcia i realizuje filmy, są one często fikcją, wyobrażeniem przestrzeni wspólnej.

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léonie Young, Pakuj się
Kurator: Łukasz Rusznica
Od 17 listopada do 16 grudnia 2016 roku
Wernisaż 17 listopada 2016 roku, godz. 20.30
Miejsce przy miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR