• 2016-11-16

Pakuj się

W październiku Studio BWA Wrocław gościło francuską artystkę Léonie Young w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Wraz z Łukaszem Rusznicą z galerii Miejsce przy Miejscu pracowali nad wystawą. Pakuj się to wystawa odnosząca się do obecności i obcości, ale także do mobilności i zmienności w jakiej współcześnie funkcjonujemy.

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2013 roku stowarzyszenie la malterie (Lille, Francja) i BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej tworzą wspólny program dwustronnych rezydencji przeznaczony dla artystów sztuk wizualnych, oferując im możliwość twórczego pobytu za granicą. W czasie rezydentury artystka stworzy nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiąże siatkę kontaktów będącą powodem do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej.

Pakuj się, powiedziane spokojnie, bez napięcia jest niewinne, jak wycieczka czy wyjazd. Natężenie głosu, wyczuwalne zdenerwowanie zamienia ta frazę w piekło. W ucieczkę, w nadchodzący kataklizm. Léonie jest obca, patrzy na miasto obcymi oczami, widzi w nim ślady: drobne fragmenty architektury, kawałki przestrzeni publicznej, to wszystko, co dostępne jest z zewnątrz, bo jest obca i nikt jej do domu nie wpuści – opowiada o wystawie Łukasz Rusznica. Czego to ślady? Bo jeśli to tylko ślady gry, którą sami ze sobą prowadzimy – gry o naturę i sztuczność, to jeszcze jesteśmy bezpieczni. Jeśli to ślady całorocznego karnawału – ciągłej potrzeby zabawy i zadziwiania, pakowania się na wycieczkę do parku miniatur, to jesteśmy bezpieczni. Nawet jeśli „pakuj się” wykrzyczał ktoś w środku nocy, i to co pozostało, to ślady przebytej wojny, nocnych wyjazdów z miasta i przesiedleń – to jesteśmy bezpieczni. Najgorzej, gdy obcy odczyta ślady tego co nadchodzi, usłyszy obcy akcent w osiedlowym sklepie, wyczuje nasze napięcie i powie coś co sami, dziś, boimy się powiedzieć żeby nie zapeszyć, nie wezwać” – kontynuuje kurator wystawy.

Mobilność jest ważnym aspektem w praktyce Léonie Young. Dzięki odkrywaniu nowych terytoriów materializują się przed nią tematy, które rozwija i bada w swoim studio. Praca twórcza francuskiej artystki ma odzwierciedlenie w specyfice danego krajobrazu. Podczas pobytów rezydencyjnych kolekcjonuje dokumenty, archiwa, mapy, rysunki, które pomagają jej zrozumieć charakterystykę badanego miejsca. Léonie Young podczas eksplorowania nowych miejsc robi zdjęcia i realizuje filmy, są one często fikcją, wyobrażeniem przestrzeni wspólnej.

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léonie Young (źródło: materiały prasowe organizatora)

Léonie Young, Pakuj się
Kurator: Łukasz Rusznica
Od 17 listopada do 16 grudnia 2016 roku
Wernisaż 17 listopada 2016 roku, godz. 20.30
Miejsce przy miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR