• 2016-11-15

Opieka domowa

W najbliższy piątek do kin wejdzie czeski komediodramat Slávka Horáka Opieka domowa. Film nagrodzono m.in. na MFF w Palm Springs, gdzie reżyser otrzymał nagrodę Directors to Watch, a odtwórczyni głównej roli Alena Mihulová nagrodę Fipresci. Na zeszłorocznym MFF w Karlowych Warach film otrzymał również nagrodę dla najlepszej aktorki, a ostatnio jury MFF w Hartland doceniło reżysera nagrodą Grand Prize za najlepszą fabułę. Film w kinach od 18 listopada.

„Opieka domowa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Opieka domowa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vlasta, pielęgniarka opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Wszyscy troje żyją w rejonie Czech znanym z produkcji wina. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Smutne i wesołe tony przeplatają się w opowieści o Vlaście, która pomagała innym, a teraz sama będzie potrzebowała pomocy.

Opieka domowa, fabularny debiut reżysera i scenarzysty Slávka Horáka, podejmuje temat ulotności życia w niezwykle oryginalny sposób. Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi, film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki środowiskowej, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. Vlasta musi się nauczyć, że w ten sposób zmierza do samozniszczenia. Jej mąż, typowy facet z małego miasteczka, wyznaje zupełnie inną filozofię: skupia się na pracy w swoim warsztacie i popija śliwowicę. Z czasem okaże się jednak, że za fasadą twardziela i żartownisia skrywa się wrażliwy mężczyzna.

W poszukiwaniu tematu Horák udał się do rodzinnego domu, bo chciał zrobić obraz o spokojnym, wiejskim życiu. Na miejscu zdał sobie sprawę, że jego matka, pielęgniarka domowa, jest doskonałym prototypem bohaterki filmowej – jej opowieści były zajmujące i niesamowite.

Rodzice reżysera byli więc inspiracją głównych postaci Opiece domowej, co sprawiło, że dzieło to jest tak bliskie życia i autentyczne w portretowaniu relacji międzyludzkich. Film w przeważającej części nakręcono w domu rodzinnym Horáków, ich ogrodzie, warsztacie i winnicy, więc miejsca te dobrze oddają atmosferę tego regionu Czech. Cześć kostiumów z kolei to ubrania matki reżysera, a epizody zagrali naturszczycy z tamtych okolic.

Film nakręcono przy skromnym budżecie, a jednak w Czechach stał się on sukcesem komercyjnym i artystycznym.

Slávek Horák | Opieka domowa
Premiera: 18 listopada 2016 roku
Dystrybutor: Spectator

Dodaj komentarz