Lille meets Wrocław

Koncerty, spektakl, pokazy pracy, instalacje, wystawy, filmy – tak przedstawia się program polsko-francuskiego projektu Lille meets Wrocław, którego organizatorem jest fundacja Avant Art. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Początek już 17 listopada.

„Lille meets Wrocław” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lille meets Wrocław” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lille meets Wrocław to efekt polsko-francuskiej współpracy zainicjowanej przez fundację Avant Art. Podczas festiwalu zaprezentują się artyści z Lille i Wrocławia, specjalnie na tę okazję przygotowano polsko- francuskie produkcje. To z całą pewności największa prezentacja sztuki francuskiej we Wrocławiu od wielu lat.

Jak podkreśla Kostas Georgakopulos: Lille meets Wrocław to projekt zbieżny z założeniami fundacji Avant Art, ma idealny format w myśleniu, kształcie i charakterze festiwalu, co ważne jest interdyscyplinarny, a prezentowane projekty są często ze sobą połączone, na różny, artystyczny sposób. Mam pewność, że wyróżnia nas jakość artystów i prezentowanych projektów, to dzięki współpracy Avant Art z czołowymi instytucjami kultury z Lille. Obok wyników rezydencji artystycznych zostanie zaprezentowanych kilkanaście pokazów spektakli i filmów. Zaprosiliśmy do Wrocławia ok. 40-stu twórców z Lille, istotnym elementem będą wystawy czy koncerty stworzone w kolaboracji z polskimi artystami.

Otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w czwartek 17 listopada o godz. 15.00. W Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się prezentacja instalacji/performance Domicile Bena Millsa z udziałem Caroline Mirailles (we współpracy z L’Entorse i Kinem Nowe Horyzonty). Domicile  to projekt, który poprzez artystyczną refleksję nad motywem domu i przejścia granicznego stara się stworzyć możliwość budowania kreatywnej więzi i dialogu między mieszkańcami Leeds, Lille i Wrocławia. Wszystko to poprzez wykorzystanie siły ludzkich mięśni, maszyny i sztuki. Performerka na stacjonarnym rowerze, podłączona do generatora prądu będzie pedałować, by zmniejszać dystans między miastami. Kolejne pokazy performance’u odbędą się 18 i 19 listopada w godz. 15.00–22.00 oraz 20 listopada pomiędzy 10:00 a 16:00.

Podczas festiwalu Lille meets Wrocław otwartych zostanie aż 5 wystaw. 17 listopada o godz. 18.00 w Galerii Miejsce przy Miejscu odbędzie się wernisaż Leonie Young w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej Out Of Sth. Artystka w październiku gościła w Studio BWA Wrocław. W czasie rezydentury stworzyła nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiązała siatkę kontaktów tworzącą pole do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej. Po tym otwarciu z kolei w Galerii MD_S o godz. 18.30 będzie można zapoznać się z pracami Cécile Wesołowski, Julien Boucq oraz w Galerii Dia z pracami Janusza Stegi.

18 listopada o godz. 19.30 w IP Studio: Qubo Gas w ramach ART Lille/Wroclaw. Natomiast polskich artystów tego wieczoru reprezentować będą Kama Sokolnicka oraz Krystian Truth Czaplicki, którzy wraz z Philémon Vanorlé przygotowali wystawę w Studio BWA zatytułowaną Czasem…. Grupa ta powstała nieprzypadkowo, są to przewrotni wrażliwcy, zręcznie reagujących na problemy współczesności, ale także artyści którzy wzięli udział w projekcie wymiany rezydencyjnej organizowanej od 2012 roku przez BWA Wrocław oraz Stowarzyszenia la malterie z Lille. Wernisaż o godz. 20.30. Na festiwalu będzie można również spotkać przedstawicieli video-artu. W sobotni wieczór, o godz. 18.30 zaplanowano prezentację rezydencji video mappingu: Thomas Zaderatzky [FR], Monsieur Nuage [FR], Emiko [PL], Adrian Jackowski [PL], William York [UK]. Wydarzenie odbędzie się w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Koncerty podczas Lille meets Wrocław to wyniki rezydencji artystycznej muzyków w Lille, Kolonii i we Wrocławiu, czyli koncert Zoubek [DE] / Cruz [FR] / Witkowski [PL] (we współpracy z A-i- R Wro / Muzzix / Jazz am Rhein). Improwizująco-eksperymentujący tercet, w skład którego wchodzą gitarzysta Ivan Cruz, pianista Philip Zoubek oraz wrocławski perkusista Marcin Witkowski. Po występach w Lille w ramach festiwalu Muzzix & Associates oraz Vive Le Jazz w Kolonii, zaprezentują wysoce energetyczny dialog dźwiękowy we Wrocławiu. Początek w czwartek o godz. 19.30 w Infopunkcie Nadodrze.

W niedzielę o godz. 16:00 w programie pokazy filmów krótkometrażowych oraz film Martwe Wody w reżyserii Bruno Dumonta, czyli obraz pełen absurdu, ale precyzyjny i wysublimowany. Z Juliette Binoche w jednej z ról.

Co dla miłośników teatru? 19 i 20 listopada o godz. 20.00 w Instytucie Grotowskiego będzie można zobaczyć spektakl Théâtre du Nord Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię w reżyserii Christophe Rauck. Théâtre du Nord to teatr tekstu i słowa, w którym głos oddaje się przede wszystkim współczesnym pisarzom. Twórcy Théâtre du Nord, tej najważnejszej sceny pólnocnej Francji, wychodzą z założenia, że przestrzeń teatru ma służyć również temu, by widz mógł zapoznać się z innymi dziedzinami sztuki, jak choćby taniec czy muzyka. Spektakl zostanie zaprezentowany również 22 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu ramach festiwalu Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne.

Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych. W niedzielę już od godz. 9.30 oraz o 11.15 w Infopunkcie Nadodrze odbędą się warsztaty dla dzieci – Collage & Badge Party (we współpracy z artconnexion / Alliance Française).

Poza tym w programie spotkania z artystami, prezentacja programu Nowi Patroni – konferencja: Sztuka Publiczna, czy prezentacja pochodzącej z Lille grupy artystów związanych z artconnexion, którą charakteryzuje zainteresowanie potencjałem sztuki poza głównym obiegiem, instytucją oraz umożliwianie spotkania artystów z publicznością, która dopiero poznaje świat kultury.

Lille meets Wrocław
Od 17 do 20 listopada 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz