Lille meets Wrocław

Koncerty, spektakl, pokazy pracy, instalacje, wystawy, filmy – tak przedstawia się program polsko-francuskiego projektu Lille meets Wrocław, którego organizatorem jest fundacja Avant Art. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Początek już 17 listopada.

„Lille meets Wrocław” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lille meets Wrocław” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lille meets Wrocław to efekt polsko-francuskiej współpracy zainicjowanej przez fundację Avant Art. Podczas festiwalu zaprezentują się artyści z Lille i Wrocławia, specjalnie na tę okazję przygotowano polsko- francuskie produkcje. To z całą pewności największa prezentacja sztuki francuskiej we Wrocławiu od wielu lat.

Jak podkreśla Kostas Georgakopulos: Lille meets Wrocław to projekt zbieżny z założeniami fundacji Avant Art, ma idealny format w myśleniu, kształcie i charakterze festiwalu, co ważne jest interdyscyplinarny, a prezentowane projekty są często ze sobą połączone, na różny, artystyczny sposób. Mam pewność, że wyróżnia nas jakość artystów i prezentowanych projektów, to dzięki współpracy Avant Art z czołowymi instytucjami kultury z Lille. Obok wyników rezydencji artystycznych zostanie zaprezentowanych kilkanaście pokazów spektakli i filmów. Zaprosiliśmy do Wrocławia ok. 40-stu twórców z Lille, istotnym elementem będą wystawy czy koncerty stworzone w kolaboracji z polskimi artystami.

Otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w czwartek 17 listopada o godz. 15.00. W Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się prezentacja instalacji/performance Domicile Bena Millsa z udziałem Caroline Mirailles (we współpracy z L’Entorse i Kinem Nowe Horyzonty). Domicile  to projekt, który poprzez artystyczną refleksję nad motywem domu i przejścia granicznego stara się stworzyć możliwość budowania kreatywnej więzi i dialogu między mieszkańcami Leeds, Lille i Wrocławia. Wszystko to poprzez wykorzystanie siły ludzkich mięśni, maszyny i sztuki. Performerka na stacjonarnym rowerze, podłączona do generatora prądu będzie pedałować, by zmniejszać dystans między miastami. Kolejne pokazy performance’u odbędą się 18 i 19 listopada w godz. 15.00–22.00 oraz 20 listopada pomiędzy 10:00 a 16:00.

Podczas festiwalu Lille meets Wrocław otwartych zostanie aż 5 wystaw. 17 listopada o godz. 18.00 w Galerii Miejsce przy Miejscu odbędzie się wernisaż Leonie Young w ramach programu rezydencyjnego Biennale Sztuki Zewnętrznej Out Of Sth. Artystka w październiku gościła w Studio BWA Wrocław. W czasie rezydentury stworzyła nie tylko prace będące zapisem jej wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiązała siatkę kontaktów tworzącą pole do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej. Po tym otwarciu z kolei w Galerii MD_S o godz. 18.30 będzie można zapoznać się z pracami Cécile Wesołowski, Julien Boucq oraz w Galerii Dia z pracami Janusza Stegi.

18 listopada o godz. 19.30 w IP Studio: Qubo Gas w ramach ART Lille/Wroclaw. Natomiast polskich artystów tego wieczoru reprezentować będą Kama Sokolnicka oraz Krystian Truth Czaplicki, którzy wraz z Philémon Vanorlé przygotowali wystawę w Studio BWA zatytułowaną Czasem…. Grupa ta powstała nieprzypadkowo, są to przewrotni wrażliwcy, zręcznie reagujących na problemy współczesności, ale także artyści którzy wzięli udział w projekcie wymiany rezydencyjnej organizowanej od 2012 roku przez BWA Wrocław oraz Stowarzyszenia la malterie z Lille. Wernisaż o godz. 20.30. Na festiwalu będzie można również spotkać przedstawicieli video-artu. W sobotni wieczór, o godz. 18.30 zaplanowano prezentację rezydencji video mappingu: Thomas Zaderatzky [FR], Monsieur Nuage [FR], Emiko [PL], Adrian Jackowski [PL], William York [UK]. Wydarzenie odbędzie się w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Koncerty podczas Lille meets Wrocław to wyniki rezydencji artystycznej muzyków w Lille, Kolonii i we Wrocławiu, czyli koncert Zoubek [DE] / Cruz [FR] / Witkowski [PL] (we współpracy z A-i- R Wro / Muzzix / Jazz am Rhein). Improwizująco-eksperymentujący tercet, w skład którego wchodzą gitarzysta Ivan Cruz, pianista Philip Zoubek oraz wrocławski perkusista Marcin Witkowski. Po występach w Lille w ramach festiwalu Muzzix & Associates oraz Vive Le Jazz w Kolonii, zaprezentują wysoce energetyczny dialog dźwiękowy we Wrocławiu. Początek w czwartek o godz. 19.30 w Infopunkcie Nadodrze.

W niedzielę o godz. 16:00 w programie pokazy filmów krótkometrażowych oraz film Martwe Wody w reżyserii Bruno Dumonta, czyli obraz pełen absurdu, ale precyzyjny i wysublimowany. Z Juliette Binoche w jednej z ról.

Co dla miłośników teatru? 19 i 20 listopada o godz. 20.00 w Instytucie Grotowskiego będzie można zobaczyć spektakl Théâtre du Nord Całe życie robiłem rzeczy, których nie potrafię w reżyserii Christophe Rauck. Théâtre du Nord to teatr tekstu i słowa, w którym głos oddaje się przede wszystkim współczesnym pisarzom. Twórcy Théâtre du Nord, tej najważnejszej sceny pólnocnej Francji, wychodzą z założenia, że przestrzeń teatru ma służyć również temu, by widz mógł zapoznać się z innymi dziedzinami sztuki, jak choćby taniec czy muzyka. Spektakl zostanie zaprezentowany również 22 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu ramach festiwalu Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne.

Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych. W niedzielę już od godz. 9.30 oraz o 11.15 w Infopunkcie Nadodrze odbędą się warsztaty dla dzieci – Collage & Badge Party (we współpracy z artconnexion / Alliance Française).

Poza tym w programie spotkania z artystami, prezentacja programu Nowi Patroni – konferencja: Sztuka Publiczna, czy prezentacja pochodzącej z Lille grupy artystów związanych z artconnexion, którą charakteryzuje zainteresowanie potencjałem sztuki poza głównym obiegiem, instytucją oraz umożliwianie spotkania artystów z publicznością, która dopiero poznaje świat kultury.

Lille meets Wrocław
Od 17 do 20 listopada 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR