Figura wstążki

Galeria Schody w Warszawie zaprasza na wystawę malarstwa Figura wstążki Jakub Jakubowskiego.

Jakub Jakubowski, „Forma wstążki w jakimś tam niby pejzażu”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Jakubowski, „Forma wstążki w jakimś tam niby pejzażu”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor wystawy Figura wstążki odwołuje się do motywu zaczerpniętego z obrazu niemieckiego malarza, którego nazwiska nie może zapamiętać choć bardzo się stara, ale na szczęście pamięta tytuł Maryja rozwiązująca węzły i zaraz autor podkreśla, że nie ma to nic wspólnego z tym, iż pochodzi z Częstochowy, jakby nie spojrzeć „Maryjnego miasta”.

Po prostu motyw wstążki zaczerpnięty z wspomnianego obrazu jest symbolem trudności, zawiłości, nieprzewidywalności życia jako swego rodzaju serpentyny, gdzie jak mówi stara polska piosenka „nie wiadomo co jest za zakrętem”. Dla autora wystawy z całą pewnością ważne jest to, że nie ma na tej wstążce – drodze węzła gordyjskiego. Podejmując cykl obrazowania wstążki – drogi, „twórca” osadza ją w różnych kontekstach od szeroko rozumianego krajobrazu, do form człekokształtnych prezentowanych na wystawie w Galerii Schody w Warszawie. O pierwszych obrazach, w których motywem jest wstążka Tomasz Jeziorowski pisał w katalogu towarzyszącym wystawie Jakubowskiego w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Koszalinie: „zwykły sznurek, kawałek tkaniny za pomocą której można coś związać, aby połączyć dwa elementy na stałe. Stworzyć z nich nierozerwalną całość. Ale węzeł to także pokusa, wyzwanie nakłaniające do powrotu do pierwotnego stanu, tak aby uczynić materię znów gładką. Znak połączenia/rozdzielenia stanowi tu element niezbędny dla odkrycia tajemnicy cyklu przedstawień”.

Jakub Jakubowski – rocznik 80. Ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie – specjalizacja malarstwo. Przewód doktorski zrealizował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2005 roku związany z macierzysta uczelnią. Prowadzi pracownię rysunku. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.

Jakub Jakubowski, „Wstążkoistota”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Jakubowski, „Wstążkoistota”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Jakubowski, Figura wstążki 
Od 9 do 21 listopada 2016 roku
Galeria Schody w Warszawie

Dodaj komentarz