Destrojart

Ośrodek Sztuki XS zaprasza na otwarcie projektu ostatniego warszawskiego rezydenta programu WRSW | BRLN 2016, Jakuba Słomkowskiego. Destrojart to wystawa bezpośrednio nawiązująca do bloga prowadzonego przez artystę od 2015 roku.

Jakub Słomkowski, „Destrojart”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Słomkowski, „Destrojart” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Destrojart bezpośrednio nawiązuje do bloga o tym samym tytule prowadzonego przez Słomkowskiego od 2015 roku. Odnosi się do realnych aktów zniszczenia oraz pobudek i kontekstu takich agresywnych działań, jak i zniszczenia w Sieci, rozumianego jako destrukcję przez nadmiar.

Jak tłumaczy sam artysta: „Zaczęło się od sceny z filmu To właśnie Anglia Sheena Meadowsa,w której młodzi skinheadzi w beztroski sposób dają upust swojej energii demolując kompletnie opuszczony dom, dobrze się przy tym bawiąc. Widząc tę scenę po raz pierwszy w hotelu robotniczym w Olsztynie sam miałem ochotę podjąć wyzwanie znajdując się w niewyszukanych pod względem estetycznym wnętrzach, wręcz przytłaczających, naładowanych negatywną energią. Skupiłem się jednak na wpisie otwierającym bloga, na którym chciałem umieszczać dokumentację aktów niszczenia bez specjalnego klucza z wyjątkiem filtra własnych potrzeb i oczekiwań. Oprócz drugiego wpisu, dotyczącego sceny z Mechanicznej Pomarańczy Kubricka do momentu rozpoczęcia pracy nad wystawą nie pojawił się żaden nowy. Nie natrafiłem na scenę, która nakłoniłaby mnie do archiwizacji.

Uznałem jednak, że blog może mieć swój własny rytm niedyktowany kalendarzem, może być pozbawiony systematyczności (wbrew początkowym założeniom). W XS staram się na nowo podjąć temat posiłkując się materiałami z YouTube’a, które zderzam z aktami niszczenia również z moim pośrednim udziałem. Zapraszam do researchu osoby, które zgodziły się podzielić ze mną, a tym samym z odbiorcami wystawy, swoimi potrzebami i przemyśleniami na temat niszczenia. Materiał wyjściowy jakim są nagrania z YouTube’a stają się także uzupełnieniem malarskiej wizji, która towarzyszy mi od pewnego czasu i jest ogniwem wspólnym moich ostatnich wystaw”.

Jakub Słomkowski – absolwent malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował też na wydziale Bellas Artes uniwersytetu Complutence w Madrycie. Zdobył trzecią nagrodę w konkursie Samsung Art Master (2009) za pracę pod tytułem Program Music Box. Autor m.in. projektów Taxi Music Wheel, Impreza Ciszy, StopAndWalk, Syrena dla Warszawy, Kolacja Na Hucie. Współtwórca kolektywu Parque-no oraz duetów KubaTwiceImprovise i Loikuba. Założyciel Fonofantazji, członek Fundacji Dzianina oraz Stowarzyszenia Nie z Tej Bajki. Od lat tworzy z choreografką Izą Szostak komponując muzykę do jej spektakli. Od 2013 roku współpracuje aktywnie z kuratorką Kariną Dzieweczyńską. Ostatnia wystawa, w której brał udział to Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna w ramach ESK 2016.

Jakub Słomkowski, Destrojart 
Organizatorzy: Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU, Ośrodek Sztuki XS
Od 17 do 24 listopada 2016 roku
Wernisaż 17 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Ośrodek Sztuki XS w Warszawie

Dodaj komentarz