• 2016-11-15

Polonia Bytom

Wystawa w Kronice w Bytomiu Anny Okrasko pt. Polonia Bytom jest efektem kilkuletniej pracy artystki z polskimi emigrantami zarobkowymi w Holandii, w tym liczną grupą pochodzącą z Bytomia i bierze za motyw przewodni stany ruchu i stagnacji oraz zachodzące między nimi zależności. Ekspozycja składa się z instalacji wideo, obiektów, kolaży, fotografii, scenariusza filmowego Patrioci i tytułowej książki fotograficznej powstałej z Joanną Bębenek i Justyną Chmielewską.

Anna Okrasko, „Polonia Bytom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Okrasko, „Polonia Bytom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Ruksza, fragment tekstu Bytom. Cut-up:

Wątkami przewodnimi tej wizualnej opowieści są płynność (fluctuation) i chwiejność (précarité), będące powszechnymi zasadami współczesności, ale i memento idei miejskości. Wybór miejscowości jako matrycy dla tego tematu był trafny i świadomy. Bytom od momentu powstania przechodzi nieustanną transformację i podejmuje niekończące się próby wyjścia na prostą. Leżące w sercu przemysłowego Górnego Śląska miasto było, podobnie zresztą jak cały region, miejscem wielokrotnego tranzytu i migracji, spowodowanych zarówno działaniem historii, jak i bezwzględnością kapitalistycznej ekonomii.(…)

Tytułowa Polonia Bytom oddaje złożoność tego miejsca. Zawiera w sobie zarówno nazwę miasta, jak i Polonię określającą Polaków mieszkających poza granicami kraju. Górny Śląsk jest pełen historycznych nawarstwień, a tożsamość Bytomia wieloznaczna i nieoczywista. (…) Polonia Bytom to w końcu bezpośrednie nawiązanie do nazwy słynnego niegdyś, utytułowanego klubu piłkarskiego. (…) Dziś klub, choć gra na niższych szczeblach, jest jedną z kluczowych formacji tożsamościowych dla części mieszkańców Bytomia. (…) W stanie bar-do po doznaniach dziejących się w momencie śmierci (bar-do chwili śmierci) i już po zgonie (bar-do dharmaty) pojawia się stan stawania się – instynkt pchający do nowych narodzin (bar-do życia). W psychoterapii uświadomienie sobie faktu klęski jest kluczowym momentem przepracowania traumy. Ponownego otwarcia. Nowego życia.

Anna Okrasko – urodziła się w 1981 roku, artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie i Piet Zwart Institute w Rotterdamie. Używa różnych mediów: malarstwa, rzeźby, wideo, instalacji. Wystawiała w kraju i za granicą, m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, TENT w Rotterdamie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Stypendystka m.in. Vordemberge-Gildewart Foundation, Stichting Promotieprijs w Rotterdamie i Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie.

Anna Okrasko, Polonia Bytom
Kurator: Stanisław Ruksza
Od 19 listopada 2016 roku do 7 stycznia 2017 roku
Wernisaż 19 listopada 2016 roku, godz.19.00
Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz