• 2016-11-14

70-lecie Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filhamonii im. Feliksa Nowowiejskiego

15 listopada w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert organizowany w ramach jubileuszowych obchodów 70-lecia Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filhamonii im. Feliksa Nowowiejskiego objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Felixa Nowowiejskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Felixa Nowowiejskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oratorium Quo vadis op. 30 jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13 językach. W Warszawie wykonany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej w adaptacji Antonie Jüngst.

Z udziałem tych samych artystów przygotowywane jest pierwsze w historii wydanie płytowe i audiowizualne kompozycji Nowowiejskiego, które ukaże się końcem tego roku jako ważny efekt działań rocznicowych.

W 2016 roku obchodzimy siedemdziesiątą rocznicę śmierci Feliksa Nowowiejskiego, a w 2017 roku – 140. rocznicę urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2016 Rokiem kompozytora. 15 listopada 2016 roku obchodzimy także stulecie śmierci Henryka Sienkiewicza, drugiego patrona roku, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku.

Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, Filharmonia Narodowa oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Nagranie płyty oraz koncert zostaną zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Orkiestra Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Felixa Nowowiejskiego
15 listopada 2016 roku
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz