• 2016-11-14

Havlovi w Warszawie

Havlovi: wyjątkowa para czeskich multiinstrumentalistów wystąpi na czterech koncertach w Warszawie. Zagrają w Chmurze, Miejscu Projektów Zachęty, Klubokawiarni Bílý Koníček i Czeskim Centrum.

Irena & Vojtěch Havlovi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irena & Vojtěch Havlovi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Irena jest głównie śpiewającą perkusistką, a Vojtěch przede wszystkim komponującym wiolonczelistą (ale czasami nieoczekiwanie zamieniają się rolami). Już przy pierwszym przesłuchaniu oczarują wyrafinowaną ekspresją, oryginalnością i stylem, mylącym większość publicystów. Niektórzy z nich z uporem szufladkują muzykę Havlovych jako alternatywną, globalną, w nowy sposób akustyczną, improwizowaną, eksperymentalną, minimalistyczną, relaksacyjną, a nawet medytacyjną, ale większość z tych ogólnych kategorii jest w ich przypadku właśnie myląca i niedokładna, nic nie mówią o ostatecznym kształcie i treści ich muzyki. Stosowane przez Havlovych środki wyrazu bywają tak zróżnicowane i zmienne, że każda próba choćby ogólnego opisu ich muzycznego dialogu nie oddaje konkretnej sytuacji.

To niezwykle poetycka muzyka, która dokładnie odkrywa najskrytsze zakamarki ludzkiej duszy i jednocześnie je odświeża. To, co w dawcach tej urzekającej muzyki być może najcenniejsze, to sposób, w jaki Irena i Vojtěch Havlovi rozdają swój wyjątkowy dar – robią to zawsze z absolutną szczerością, godną podziwu pokorą, a także z nutką niewypowiedzianej tajemnicy.

Irena & Vojtěch Havlovi
Klub Chmury w Warszawie: 17 listopada 2016 roku
Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie: 18 listopada 2016 roku
Klubokawiarnia Bílý Koníček w Warszawie: 19 listopada 2016 roku
Czeskie Centrum Warszawa: 22 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz