Bazarek

Wernisaż wystawy zatytułowanej Bazarek – słuchowisko Grażyny Lutosławskiej w obiektywie Doroty Julianny Mościbrodzkiej odbędzie się 2 grudnia. Wystawę zorganizowano z okazji setnego odcinka słuchowiska Bazarek, emitowanego w Radiu Lublin w każdą niedzielę o godz. 9.15.

Grażyna Lutosławska, „Bazarek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grażyna Lutosławska, „Bazarek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Julianna Mościbrodzka fotografii uczyła się m.in. w Lubelskiej Szkole Fotografii i Akademii Fotografii w Warszawie. Od 2014 roku fotografuje kulisy powstawania kolejnych odcinków słuchowiska Grażyny Lutosławskiej Bazarek (emitowanego na antenie Polskiego Radia Lublin), w którym gra także rolę Anki. Przez ponad siedem lat była wolontariuszem lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Pracuje jako kustosz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz jako tłumacz języka rosyjskiego.

Grażyna Lutosławska o słuchowisku: Na całym świecie targi warzywne położone są w miejscach, gdzie zbiegają się codzienne szlaki ludzi. Nie są, jak często u nas, spychane na peryferia – monachijski Viktualienmarkt jest sercem miasta, przyciąga turystów i miejscowych. Targ warzywny w Grazu ma za kulisy barokową operę, a ten w Cambridge jeden z najstarszych i dostojniejszych uniwersytetów świata. Rynki, ryneczki, bazarki – spełniają swoją odwieczną funkcję, jako miejsce zakupów i spotkań. Tu przychodzi się po koperek i porozmawiać. O przepisie na lemieszkę, wyprawie na Marsa, ogrodzie z dzieciństwa, sposobie na drylowanie czereśni i tym na szczęście. Na bazarku spotykają się bohaterowie słuchowiska i światy, z których przychodzą. Helena i Stanisław (w tych rolach Grażyna Jakubecka i Wojciech Dobrowolski) – małżeństwo z kilkudziesięcioletnim stażem. On chodzi w bonżurce i czyta gazety w Internecie. Ona na Internecie się nie zna, ale o świecie wie czasem więcej niż on. Bardzo się kochają. Lucjan (Michał Zgiet) – samotny starszy pan, któremu wydawało się, że to, co w życiu najważniejsze jest już poza nim. Wiesława (Ilona Kolejda-Zgiet) – wszystko wie najlepiej, ale wcale nie jest przez to szczęśliwsza. Spotykają się w każdą sobotę na osiedlowym bazarku, przy straganie pani Zosi (Teresa Filarska), obdarzonej zdrowym rozsądkiem i czule spoglądającej w stronę pana Lucjana. Pomaga jej i doradza synowa, Anka (Dorota Julianna Mościbrodzka).

Bazarek – słuchowisko Grażyny Lutosławskiej w obiektywie Doroty Julianny Mościbrodzkiej 
Wernisaż: 2 grudnia 2016 roku
Galeria Fotografii Radia Lublin

Dodaj komentarz