• 2016-11-14

David Cronenberg: Evolution

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Fundacja Tumult – organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage zapraszają na wystawę prezentującą twórczość słynnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga.

„David Cronenberg: Evolution” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„David Cronenberg: Evolution” (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Cronenberg cieszy się reputacją reżysera o prawdziwie niepowtarzalnym stylu, do czego niewątpliwie przyczynił się bardzo osobisty charakter jego dzieł. Wśród jego najsłynniejszych filmów należy wymienić tytuły takie jak Dreszcze, Wściekłość, Fast Company, Potomstwo, Skanerzy, Wideodrom, Mucha, Nierozłączni, Nagi lunch, Crash: Niebezpieczne pożądanie, eXistenz, Martwa strefa, M. Butterfly, Pająk, Historia przemocy, Wschodnie obietnice, Niebezpieczna metoda i Cosmopolis. W 2014 r. Cronenberg zaprezentował podczas Festiwalu Filmowego w Cannes obraz Mapy gwiazd, do którego scenariusz stworzył powieściopisarz Bruce Wagner. W obsadzie znaleźli się m.in. Julianne Moore, John Cusack i Mia Wasikowska. Jesienią tego samego roku ukazała się pierwsza powieść reżysera, Skonsumowana.

Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa David Cronenberg: Evolution została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka. Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Podział ten odzwierciedla widoczne w twórczości reżysera przejście od fascynacji wewnętrzną strefą ciała i umysłu, z ich dążeniami i niekontrolowanymi możliwościami, do obserwacji świata zewnętrznego, ukształtowanego przy pomocy tych sił. Wystawa David Cronenberg: Evolution jest hołdem dla wybitnego filmowca, ale także dla jednego z najbardziej wpływowych i prowokujących myślicieli naszych czasów.

David Cronenberg: Evolution
Kuratorzy: Piers Handling i Noah Cowan
Producent: Marek Żydowicz
Od 15 listopada 2016 roku do 26 marca 2017 roku
Wernisaż 14 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR