• 2016-11-14

Festiwal kina Pięciu Smaków

10. edycja Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków odbędzie się w dniach od 16 do 23 listopada w Warszawie oraz od 18 do 24 listopada we Wrocławiu. Tegoroczna, jubileuszowa edycja będzie największą w historii, zaprezentowane na niej zostanie ponad 40 filmów.

„Miłosne piekło”, reż. Sion Sono (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miłosne piekło”, reż. Sion Sono (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz programu głównego, który można zobaczyć na stronie News.o.pl prezentujemy dodatkowe sekcje i filmowe i wydarzenia towarzyszące. Portret: Sion Sono to retrospektywa jednego z najciekawszych autorów współczesnego kina światowego, nie raz już goszczącego w programie festiwalu. Sono to artysta wszechstronny, genialny eksperymentator, łączący skrajne formy kina gatunkowego z trafiającą w punkt krytyką społeczną i wiwisekcją mrocznych stron ludzkiej natury. Przegląd obejmie dzieła z różnych etapów jego kariery: od 37-minutowego filmowego autoportretu (Jestem Sion Sono), przez szalone, czterogodzinne zderzenie popkulturowych cytatów, gatunkowych klisz i kreatywnej interpretacji problemów trapiących japońskie społeczeństwo (Miłość obnażona), po obrazy najnowsze: wyciszone, czarno białe science-fiction realizowane na terenach Fukushimy (Gwiazda szeptów) i feministyczny manifest, powstały w ramach reaktywacji popularnej na przełomie lat 70. i 80. serii filmów erotycznych pinku wytwórni Nikkatsu (Antyporno).

W fascynującym przeglądzie Kina Korei Północnej zaprezentowane zostaną cztery filmy z tego najbardziej zamkniętego i tajemniczego kraju świata. Przed rokiem 1989 dzieła tej kinematografii były dystrybuowane w krajach demokracji ludowych i cieszyły się sporym powodzeniem, po upadku żelaznej kurtyny ich międzynarodowy obieg ustał. W programie Pięciu Smaków znalazły się m. in. klasyczny Hong Kil-dong, koreańska legenda opowiedziana z wielkim rozmachem w konwencji filmu sztuk walki, uznawana za najlepszy film w historii kraju, i Towarzyszka Kim w przestworzach, zrealizowana w ramach międzynarodowej koprodukcji historia o górniczce marzącej o karierze akrobatki. Filmy te to niezwykły przykład uniwersalności filmowego języka oraz dowód na to, jak X Muza może skutecznie służyć ideom politycznym.

Odrestaurowana klasyka, sekcja przygotowana specjalnie na 10. urodziny Pięciu Smaków, to wyjątkowe, klasyczne pozycje z dorobku wybitnych twórców, które zapisały się trwałym śladem w historii światowego filmu i pokazane zostaną z odnowionych kopii. Znajdą się tu zarówno filmy międzynarodowo uznane (indyjski Salaam Bombay!, którzy otworzył Mirze Nair drzwi do wielkiej kariery), jak i odkrycia, które powracają do światowego kanonu: Historia Santiego i Viny Maruta to pierwszy barwny film w historii kinematografii tajskiej, owiana legendą i przez lata zaginiona, pełna emocji historia miłosna.

Mini-sekcja Fukushima: pięć lat później jest upamiętnieniem dramatycznego wydarzenia z 2011 roku, które odmieniło Japonię i do dzisiaj jest złowieszczym symbolem atomowego zagrożenia. Znalazły się tu trzy filmy, pokazujące jak japońscy twórcy, za pomocą sztuki, oswajają i przepracowują traumę po katastrofie. To bardzo odmienne gatunkowe obrazy, w których temat tragedii nie pojawia się bezpośrednio, lecz przywołany zostaje przez metaforę. W przeglądzie znalazła się m.in. animacja fantasy dla młodzieży Oczka meduzy, wyreżyserowana przez jednego z najważniejszych współczesnych artystów japońskich, Takashiego Murakamiego.

„Historia Santiego i Viny”, reż. Thavi Na Bangchang (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Historia Santiego i Viny”, reż. Thavi Na Bangchang (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz czwarty na Pięciu Smakach odbędą się pokazy Fresh Wave najlepszych krótkich metraży najmłodszego pokolenia filmowców z Hongkongu. Zostały one wybrane spośród laureatów projektu Fresh Wave, realizowanego od 2005 roku pod patronatem Johnniego To i Hong Kong Arts Development Council. Twórcy tych filmów przyjadą do Warszawy, aby opowiedzieć o perspektywach początkujących filmowców w coraz mocniej uzależnionym od Chin środowisku.

Po sukcesie z ubiegłego roku wraca też Korponoc, wyjątkowy maraton dla ludzi ciężkiej pracy. Podczas sobotniego wieczoru zaprezentowane zostaną trzy znakomite filmy – blockbuster o gwałtownej epidemii zombie, który stał się przebojem roku z Korei Południowej (Train to Busan Yeon Sang-ho), japoński kandydat do Oscara (Miłość za 100 jenów Masaharu Take) i gorzka tajska komedia o freelancerze, którego organizm odmawia niekończącej się pracy (Atak serca Nawapola Thamrongrattanarita).

Program tradycyjnie uzupełnią Pokazy specjalne najnowszych obrazów uznanych twórców. Wśród nich m. in. Twoja i nie tylko twoja, 18. film koreańskiego mistrza kina obyczajowego Hong Sang-soo, Miasto jadeitu, dokument Midiego Z, obrazujący realia wydobywania jadeitu w Birmie, Lament Na Hong-jina, wybitny horror opowiadający o śledztwie na koreańskiej prowincji, które przeistacza się w pasmo przerażających zdarzeń oraz Mnich z morza, zrealizowany w Tajlandii film Rafała Skalskiego.

„Miasto jadeitu”, reż. Midi Z (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miasto jadeitu”, reż. Midi Z (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie filmy festiwalu zostaną uzupełnione prelekcjami oraz spotkaniami z ekspertami i gośćmi festiwalu. Rozmowy dotyczyć będą relacji między kinem a bieżącymi wydarzeniami, problemami oraz współczesną kulturą szybko zmieniającej się Azji. Poza sesjami Q&A, po wybranych seansach odbędą się rozszerzone panele dyskusyjne m. in. na temat: kina narodowego na przykładzie Korei Północnej, przeżywania narodowej traumy w kontekście Fukushimy oraz wpływu polityki Chin na kulturę współczesnego Hongkongu.

W trakcie festiwalu odbędzie się po raz pierwszy Konwent festiwali azjatyckich, zorganizowany w ramach powołanej przez Pięć Smaków Sieci Europejskich Festiwali Kina Azjatyckiego (Network of Asian Film Festivals in Europe, NAFFE). Działania Sieci skupią się na stałej współpracy festiwali członkowskich w zakresie wymiany branżowego know-how, opracowaniu i realizacji sekcji filmów dotychczas niepokazywanych w Europie oraz wypracowaniu programu wspólnej promocji, która zapewni większą rozpoznawalność festiwali kina azjatyckiego w Europie oraz wśród lokalnych odbiorców. Część spotkań (w dniach 17 i 18 listopada) będzie miała otwarty charakter i da wgląd w praktyczne aspekty organizacji festiwali kina azjatyckiego w Europie oraz strategie finansowania tego typu przedsięwzięć.

Jesienno-zimową odsłonę będą miały także koncerty Radio Azja, prezentujące artystów wybitnych, ale nieodkrytych jeszcze w Europie. Organizatorzy zapraszają na trzy niezwykłe muzyczne wieczory z: rozbujanym koreańskim synth-popem (Jeong Cha-sik, 25 X), freestylem z pogranicza Birmy, Laosu i Tajlandii (Rasmee Wayrana, 29 XI) oraz hipnotycznymi dźwiękami marimby po japońsku (Midori Takada, 20 XII).

10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Od 16 do 23 listopada 2016 roku
Kino Muranów i Kinoteka w Warszawie
Od 18 do 24 listopada 2016 roku
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz