Dotknąć kultury – wykład Malwiny Antoniszczak

Galeria Wozownia w Toruniu zaprasza 16 listopada na wykład Malwiny Antoniszczak w ramach cyklu Projekt dla…

Katarzyna Sumara, „Puchar Aleksandra Jagiellończyka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Sumara, „Puchar Aleksandra Jagiellończyka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak przedstawić perspektywę tak, by było to pojęcie zrozumiałe dla osób niewidomych? Jak „pokazać” dotykowo głębię obrazu czy kolory? To zagadnienia, z którymi zmagają się studenci wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Celem spotkania odbywającego się pod hasłem Dotknąć kultury, zorganizowanego w galerii Wozownia, jest prezentacja projektów młodych adeptów dizajnu, zrealizowanych specjalnie z myślą o osobach niewidomych.

Podczas zapoznawania się osób niewidomych z obrazami bardzo ważny jest tekst, czyli opis i jego kontekstowe opracowanie, to jest usytuowanie w historii sztuki i kultury, zaś ilustracje są elementem wspomagającym, a nie samodzielnym. Zapoznawanie się z dziełami sztuki przez osoby niewidome jest bardziej czasochłonne, ponieważ świat przez nie odbierany jest bardziej rozczłonkowany i chcąc sobie stworzyć obraz danej rzeczy, najpierw trzeba ją poznać krok po kroku, a dopiero później złożyć w całość – mówi Malwina Antoniszczak.

Malwina Antoniszczak – projektantka wzornictwa i grafiki, prowadzi własne studio projektowe Polka. Ukończyła Wydział Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych i École nationale supérieure de création industrielle w Paryżu. Uczy na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Projekt dla… to, odbywający się od 2014 roku w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia, cykl wykładów o roli współczesnego dizajnu. Spotkania poruszają zagadnienie dizajnu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów, mają zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu.

Dotknąć kultury – wykład Malwiny Antoniszczak
16 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz