• 2016-11-11

Nie żyje Leonard Cohen

W nocy, 11 listopada na profilu społecznościowym Leonarda Cohena podano wiadomość, że muzyk zmarł. Miał 82 lata.

Leonard Cohen, fot. Roland Godefroy (źródło: Wikimedia Commons)

Leonard Cohen, fot. Roland Godefroy (źródło: Wikimedia Commons)

Choć nauczył się grać na gitarze w wieku trzynastu lat, a wcześniej zaczął pisać piosenki, początkowo traktował muzykę w sposób czysto rekreacyjny i nie zamierzał zostać piosenkarzem. Nigdy też nie był wybitnym instrumentalistą. Przypadkową sławę przyniosła mu piosenka Suzanne, której profesjonalną wersję nagrała folkowa piosenkarka Judy Collins. Utwór ten stał się radiowym przebojem roku 1965.

Przy akompaniamencie gitary akustycznej i niewielkiego, łagodnie grającego zespołu, Cohen śpiewał nieco monotonnym, lecz ciepłym barytonem swoje teksty, łączące religijne i interkulturowe aluzje z czarnym humorem. Trafił tym w gusta lewicujących, zapatrzonych w kulturę wschodu środowisk akademickich i literackich ówczesnej Ameryki. Kolejne płyty utwierdzały pozycję artysty. Przełomowym albumem Cohena był Death of a Ladies’ Man wydany w 1977.

W ramach trasy koncertowej 19 lipca 2013 roku artysta wystąpił w Atlas Arenie w Łodzi.

Na jego profilu na  Facebooku pojawił się wpis: Z głębokim żalem informujemy, że legendarny poeta, piosenkarz i artysta Leonard Cohen odszedł. Straciliśmy jednego z najbardziej szanowanych i płodnych wizjonerów.

Tekst: domena publiczna

Leonard Cohen
1934–2016

Dodaj komentarz