Młodzi projektanci z mieszkańcami przygarniają przestrzeń

3 listopada wystartował nowatorski program Przygarnij Przestrzeń zainicjowany przez Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

„Przygarnij przestrzeń” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przygarnij przestrzeń” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygarnij przestrzeń to projekt rezydencji, podczas których młodzi adepci dziedzin związanych z projektowaniem, architekturą i urbanistyką spędzą pewien czas w wybranych małych polskich miejscowościach, aby wspólnie ze społecznościami lokalnymi określić, czego brakuje im w przestrzeniach publicznych, oraz zastanowią się nad rozwiązaniami, które pozwolą je udoskonalić.

Efektem rezydencji będą projekty zagospodarowania przestrzeni wspólnych w wybranych miejscowościach. Projekty zostaną zrealizowane wiosną 2017 r. dzięki grantom ze środków Fundacji Wspólnie po 20 tys. złotych każdy.

Przygarnij przestrzeń to flagowy program Fundacji powołanej przez LafargeHolcim. Jej celem jest inspirowanie, edukowanie i zmienianie otoczenia. Zajmuje się edukacją w zakresie architektury, kształtowania krajobrazu i estetyki miejsc oraz aktywizuje lokalne społeczności, aby wspólnie tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom.

Stratujemy z pilotażem programu, ale jesteśmy przekonani, że efekty pierwszej edycji będą na tyle ciekawe i realnie przekładające się na komfort życia społeczności lokalnych, że zmotywuje to nas do przeprowadzania kolejnych edycji – komentuje Kinga Walczyńska, wiceprezes Fundacji Wspólnie.

Projekt zostanie zrealizowany w pięciu lokalizacjach w różnych regionach Polski, z bardzo odmiennymi potrzebami. Miejscowości wybrane do programu to Gliśno, Łabiszyn, Małogoszcz, Siedlec oraz Sulików, wszystkie związane z zakładami LafargeHolcim.

Znamy się ze społecznościami w wybranych lokalizacjach, nasze firma i zakłady jeszcze przed powołaniem Fundacji realizowały projekty społeczne na rzecz mieszkańców. Dlatego postanowiliśmy zrealizować pilotaż Przygarnij Przestrzeń właśnie w tych lokalizacjach – wyjaśnia Jolana Bosca wiceprezes Fundacji Wspólnie.

Przemianom poddawane będą przestrzenie publiczne, ale w projekcie zasadniczo chodzi o ludzi. Pomysłodawcom projektu zależy na wygenerowaniu twórczej współpracy ze społecznościami lokalnymi w określaniu wyzwań projektowych oraz formułowaniu rozwiązań udoskonalających przestrzeń publiczną. Dzięki spotkaniom, spacerom kreatywnym, burzom mózgów i innym aktywnościom z udziałem lokalnej społeczności projektanci stworzą nietuzinkowe rozwiązania odpowiadające potrzebom mieszkańców.

Przygarnij przestrzeń ma być też szansą dla młodych zdolnych projektantów, architektów oraz urbanistów, którzy będą mieli niezwykłą okazję na wzbogacenie swojego portfolio przez realizację projektów wnoszących realne pozytywne zmiany w życie mieszkańców wsi i miasteczek.

Rolę mentorów i konsultantów realizowanych projektów pełnić będą eksperci zaproszeni do współpracy przez Fundację Wspólnie. W Radzie Ekspertów Przygarnij Przestrzeń zasiądą m. in. architekt i projektant Maciej Siuda, duet z wrocławskiego No studio: Michał Majewski i Magda Szwajcowska oraz architekt i urbanista Grzegorz A. Buczek, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich, Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP. Więcej informacji na stronie projektu Przygarnij przestrzeń.

Przygarnij przestrzeń, rezydencje
Organizator: Fundacja Wspólnie
Od 3 listopada 2016 roku

Dodaj komentarz