Kolekcja Grażyny Kulczyk za granicją

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w szwajcarskim Susch to jeden z flagowych projektów filantropijnych Grażyny Kulczyk w ostatnich latach. Obiekt, zlokalizowany w bardzo bliskiej odległości Davos i St. Moritz, stanie się wizytówką Polski w tym niezwykle prestiżowym miejscu, przyciągając odwiedzających z całego świata.

Rzeźba Moniki Sosnowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeźba Moniki Sosnowskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum obejmie 19 pomieszczeń i ponad 1200 m2 przestrzeni wystawienniczej, a także bibliotekę, salę wykładową i performatywną, siedzibę fundacji. To kompleks budynków, których serce stanowią wtopione w skały zabudowania starego browaru. Instytucja połączy kilka elementów – obok zmiennych wystaw czasowych, m.in. prac z kolekcji Grażyny Kulczyk, obejmie program rezydencji i liczne wydarzenia artystyczne. Unikalnym elementem będą przygotowane specjalnie dla tego miejsca prace wybitnych polskich artystów – m.in. Mirosława Bałki, Izabelli Gustowskiej, Jarosława Kozłowskiego, Agnieszki Kurant, Zofii Kulik i Joanny Rajkowskiej, Pauliny Ołowskiej, Moniki Sosnowskiej czy Piotra Uklańskiego. Za projekt muzeum odpowiadają wybitni architekci – wśród nich Gunter Vogt, autor przestrzeni m.in. wokół Tate Modern.

„Celem Muzeum Susch jest wspieranie dialogu między sztuką powstającą w Europie Środkowo-Wschodniej a szeroko rozumianym Zachodem. Jego koncepcja polega na łączeniu przestrzeni wystawowej ze studiem artysty: to miejsce, w którym można będzie oglądać i reinterpretować narracje historii sztuki oraz tworzyć nowe dzieła sztuki współczesnej” – mówi Grażyna Kulczyk. „Dla mnie osobiście to także inwestycja w realizację jednego z dwóch najważniejszych wymiarów mojej misji: promowania Polski zagranicą. Obiekt na tym poziomie, tworzony przez najwybitniejszych architektów i artystów, zlokalizowany w sercu Europy, odwiedzanym przez liderów opinii z całego świata, będzie odważną wizytówką Polski. Postawi nas w gronie najciekawszych projektów tej klasy na świecie. Zawsze powtarzam, że dziś o pozycji międzynarodowej kraju, obok jego siły gospodarczej czy politycznej, decyduje wizerunek, relacje i kultura – wierzę w takie narzędzia miękkiej dyplomacji, a Polska w obszarze kultury i sztuki ma się czym chwalić”.

Finalnie Muzeum Susch ma służyć jako centrum wytwarzania wiedzy, gdzie każda wystawa raczej zadaje pytania i zgłębia nowe kwestie niż przetwarza i relacjonuje to, co wiedzieliśmy wcześniej. Program rezydencji jest jednym z kluczowych elementów Muzeum, którego mury będą gościć artystów i kuratorów.

Grażyna Kulczyk – Mecenas polskiej sztuki na świecie. Najbogatsza Polka, która samodzielnie zbudowała swój biznes. Właścicielka jednej z największych kolekcji sztuki w tej części naszego kontynentu. Jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej została zaproszona do prestiżowego grona doradców nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Korzystając z okazji członkostwa w 14-osobowym Modern Women’s Fund Committee, Grażyna Kulczyk chce promować polską sztukę za granicą. Od kilku lat realizuje tę misję także w Komitecie Programowym Tate Modern. Kolekcja dzieł sztuki najbogatszej Polki jest wyceniana na ponad 100 mln euro. Należą do niej prace takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Katarzyna Kozyra, Donald Judd, Louise Bourgoise, Marlene Dumas, Luc Tuymans czy Dan Flavin.

Muzeum Susch w Szwajcarii
Otwarcie zimą 2017 roku

Dodaj komentarz