Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata

Życie na poczytaniu to tom dwudziestu siedmiu rozmów Grzegorza Jankowicza z pisarzami, twórcami i intelektualistami naszych czasów. W wydawnictwie Książkowe Klimaty ukazało się drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie tej książki.

„Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Życie na poczytaniu to portret współczesności odmalowany w dwudziestu siedmiu rozmowach nie tylko o literaturze i życiu, dający odpowiedzi na pytania o to, kim jest bibliofil, co wspólnego mają wyciągnięcie ręki i pisanie opowiadania oraz dlaczego mitologia przypomina serwis plotkarski. Na pytania Jankowicza odpowiadają między innymi Paul Auster, Amos Oz czy Swietłana Aleksiejewicz, próbując przede wszystkim określić, co dzieje się po czytaniu. A co się dzieje?

Myślimy o tym, co przeczytaliśmy. Wyobrażamy sobie świat, do którego zostaliśmy zaproszeni. Nadajemy mu kształt. Meblujemy go po swojemu. Przy tym cały czas poruszamy się w naszej rzeczywistości, która wygląda już jednak nieco inaczej, a przynajmniej inaczej nam się jawi. Zaszła bowiem zmiana: najpierw w nas – dzięki literaturze, a potem w świecie – za naszą sprawą.

I wtedy budzi się w nas potrzeba rozmowy. Jest to potrzeba tak silna, tak intensywnie odczuwana, że nie sposób jej zignorować. Czytanie powoduje, że chcemy rozmawiać o literaturze i o reszcie świata, przy czym resztę należy tu rozumieć dosłownie: jako coś, co zostaje, gdy odejmiemy od rzeczywistości jej istotną część, gdy usuniemy spod niej fundament, na którym się wspiera. Tak, tak, właśnie to chcę powiedzieć: fundamentem świata jest według mnie literatura.

Ze wstępu Grzegorza Jankowicza

Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata
Data wydania: 24 października 2016 roku
Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz