• 2016-11-09

Wyspiański Wyzwala

12 i 13 listopada Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na maraton z Wyspiańskim, którym zostanie zainaugurowany nowy sezon teatralny.

Victor Soma, „Wyspiański Wyzwala!” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Victor Soma, „Wyspiański Wyzwala!” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Wyspiański – artysta totalny, wyrastający ponad swój czas, budzący pozytywną energię do działania, wierzący w siłę teatru i jego obywatelską misję – ma pomóc przewietrzyć nobliwe wnętrza budynku przy placu św. Ducha, które w te dwa dni staną się przestrzenią laboratoryjną dla twórców i publiczności. W projekcie wezmą udział: Alicja Patanowska, Remigiusz Brzyk, Bartosz Szydłowski, Jakub Roszkowski, Małgorzata Warsicka, Karol Nepelski, Adam Strug, Paweł Świątek, Magdalena Miklasz, Mr Krime. Gośćmi specjalnymi będą Krystian Lupa, Piotr Augustyniak, Jerzy Trela.

Podróż po plątaninie przejść, scen, pokojów i piwnic Teatru Słowackiego. Artyści szukając konotacji związanych z wyzwoleniem będą krążyć wokół tego arcydramatu, sięgać po pamięć początków i marzenia z jakich ten teatr się rodził. „Wyspiański wyzwala!” to zaproszenie do rozmowy, w której artyści i publiczność będą aktorami tej sceny. Maraton z Wyspiańskim ma być zalążkiem cyklicznego festiwalu, myśli, narracji i twórczych poszukiwań inspirowanych jego twórczością.

Chcielibyśmy osłabić sztukateryjne skojarzenia związane z tym teatrem, rozpulchnić panujące tutaj porządki, sprowokować sytuację otwartą i bliższą bardziej strumieniowi myśli niż widowisku. Dlatego akcję Wyspiański wyzwala! traktujemy jako gest poświęcony Wyspiańskiemu oraz inaugurację Laboratorium Stacha, gdzie przez cały rok różni artyści będą pracować i interpretować dzieła Mistrza – wyjaśnia Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Victor Soma, „Wyspiański Wyzwala!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Victor Soma, „Wyspiański Wyzwala!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwudniowy maraton z Wyspiańskim rozpocznie się w sobotę 12 listopada o godzinie 19.00 i potrwa do około 20.00, powtórna realizacja – w niedzielę 13 listopada od 19.00.

Wyspiański Wyzwala!
12 i 13 listopada 2016 roku
Teatr im. Juliusz Słowacki w Krakowie

Dodaj komentarz