• 2016-11-09

Twórcza siła kobiet na Festiwalu Etiuda&Anima

Gościem Etiudy&Animy będzie ponownie Signe Baumane, królowa niezależnej animacji kobiecej, ulubienica publiczności i barwna postać nowojorskiej bohemy artystycznej. Baumane opowie o niezwykle bogatej i prężnie działającej scenie animacji artystycznej w Nowym Jorku, a także spotka się z widzami festiwalu i krakowskimi studentami przy okazji projekcji jej pełnometrażowych Kamieni w moich kieszeniach.

Signe Baumane, „Kamienie w moich kieszeniach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Signe Baumane, „Kamienie w moich kieszeniach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejnym mocnym punktem na mapie atrakcji festiwalowych będzie pokaz Burzliwe czasy i znajome miejsca Tricky Women, międzynarodowego festiwalu organizowanego w Wiedniu, który jest pierwszym i jak dotąd jedynym wydarzeniem artystycznym na świecie w pełni poświęconym prezentacji filmów animowanych tworzonych przez kobiety.

Organizatorzy chcą również zaakcentować udział filmów zrealizowanych przez kobiety w festiwalowych konkursach. Do konkursu ANIMA zostały zakwalifikowane prace wielu animatorek z całego świata, w tym aż sześciu z Polski: Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, Kamili Sosnowskiej, Marty Magnuskiej, Agnieszki Waszeniuk, Wioli Sowy, Marty Pajek. W konkursie ETIUDA zobaczymy filmy trzynastu reżyserek, w tym dwóch Polek – Klary Kochańskiej (Lokatorki) i Izabeli Kiszczak (Dziadku, nie słyszę).

Signe Baumane 24, 25 i 26 listopada zaprosi uczestników festiwalu na cykl wystąpień Unikać kontaktu wzrokowego / Avoid Eye Contact, w którym opowie o fenomenie nowojorskiej animacji niezależnej. Każdy z trzech wykładów zostanie zilustrowany przez animatorkę jej ulubionymi filmami.

Jeśli więc nie możesz przyjechać do Nowego Jorku, Nowy Jork przyjedzie do Ciebie! Te trzy programy prezentują najlepsze nowojorskie animacje powstałe w przeciągu ostatnich 20 lat. Dają one wyjątkową możliwość zapoznania się ze sposobem myślenia i funkcjonowania nowojorczyków i samego Nowego Jorku. Sprawią, że podczas ich oglądania będziecie śmiali się i płakali, a po ich zakończeniu, mamy taką nadzieję, wyjdziecie z kina zainspirowani do stworzenia własnego filmu – zaprasza Signe Baumane.

Signe Baumane będzie obecna także podczas projekcji filmu Kamienie w moich kieszeniach, które są „jej szalonymi poszukiwaniami zdrowego rozsądku”. Animacja ta opiera się na rodzinnej historii Baumane. Jest opowieścią o pięciu kobietach pochodzących z jednej rodziny, w tym także i o samej reżyserce, które zmagają się z własną depresją i obłędem. Film ten był w 2015 roku łotewskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Po seansie organizatorzy zapraszają na rozmowę z artystką.

Austriackie Federalne Ministerstwo ds. Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych, którego celem jest zwrócenie większej uwagi opinii publicznej na filmową twórczość kobiet oraz jej promocję na całym świecie, połączyło siły z festiwalem Tricky Women. Z tej współpracy narodził się program filmowy, który przedstawiał najciekawsze dokonania na polu kobiecej animacji. Jego najnowsza edycja nosi tytuł Burzliwe czasy i znajome miejsca i obejmuje serię doskonałych animowanych produkcji autorstwa znakomitych austriackich reżyserek. Jego prezentacja powinna wzbudzić wśród odbiorców większą świadomość tego, jak wiele pozostaje do odkrycia na polu kobiecej animacji.

Gudrun Krebitz „Zamknij się księzycu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gudrun Krebitz „Zamknij się księzycu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Burzliwe czasy i znajome miejsca zestawia najnowsze prace austriackich artystek zajmujących się filmem animowanym i daje wgląd w różnorodność technik i procesów twórczych, za pomocą których autorki filmów zwracają uwagę na ważne i nieporuszane wcześniej tematy, jak choćby te związane z pytaniem o to gdzie i dlaczego czujemy się jak w domu (Wyznania domowe), czy jakie uczucia towarzyszą w momencie przeprowadzki do nowego miasta, gdzie trzeba nawiązać pierwsze relacje z innymi ludźmi (Zamknij się księżycu). Inne spośród filmów, które znalazły się w programie to np. pełna mistycznych odniesień obserwacja miejskiego krajobrazu w którym porzucane przedmioty zyskują szanse na drugie życie (Przetwarzacze śmieci z Tajpej), animacje opowiadające o zachłanności z jaką wspólnotowa świadomość społeczna i ekologiczna przekształcana jest w pojęcie odnoszące się jedynie do pojedynczych jednostek (Katastroficzny film o księżniczce, YachaY), pełen biograficznych detali film pt. Ogród i sznapsy, historie opowiadające o skutkach nudy i wykorzystania nadarzających się szans (lub ich braku) gdzieś na peryferiach miasta (Ginny) lub o tym, co się dzieje gdy kobieta postanawia w końcu wziąć życie we własne ręce (Dwa melony – narodziny artystki). Program obejmuje również filmy opowiadające o nieprzewidywalności lub wręcz przeciwnie – o przewidywalności miłości, zarówno tej, która rodzi się tuż obok nas lub gdzieś daleko na drugim końcu świata (Pójdę za tobą, Zakochany kucharz), a także historie opowiadane w ramach prostej, minimalistycznej formy przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu dźwięku (Trzy słońca) lub kwestionujące mechanizmy działania kina i jego percepcji (Maszyna).

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
Od 22 do 27 listopada 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz