Szalona Galeria

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 10 listopada zaprasza na wernisaż wystawy Szalona Galeria. Jest to mobilne centrum kultury, zainicjowane przez projektanta Jakuba de Barbaro oraz dwoje artystów – Agnieszkę Polską i Janka Simona – które w lipcu i sierpniu 2016 roku przejechało przez Polskę, zatrzymując się w małych miejscowościach.

 „Szalona Galeria” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szalona Galeria” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szalona Galeria zawierała księgarnię, kino plenerowe oraz podróżującą wystawę sztuki współczesnej. Przemieszczając się po różnych regionach Polski, zatrzymała się na kilka dni w ośmiu miejscowościach, takich jak Lipce Reymontowskie, Bojadła, Chełmek czy Reszel. Od 10 listopada do 8 stycznia wystawę dokumentującą podróż Szalonej Galerii będzie można obejrzeć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Nazwa „Szalona Galeria“ nawiązuje do dorobku Mariana Minicha, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1935–1965, który w trakcie swojej kadencji zrealizował unikalny projekt objazdowych wystaw reprodukcji malarstwa. Wystawy te skierowane do mieszkańców wsi często wieszane były bezpośrednio na płotach i budynkach gospodarczych.

Szalona Galeria powstała jako odpowiedź na brak dostępu do kultury współczesnej dużej części polskiego społeczeństwa. Liczne błędy edukacji kulturalnej, deprecjonowanie roli artysty w społeczeństwie oraz centralizacja instytucji kultury sprawiły, że mieszkańcy wsi i małych miasteczek zostali w wielu przypadkach wykluczeni z obiegu kultury współczesnej. Objazdowe centrum kultury stanowiło próbę nawiązania kontaktu pomiędzy artystami, filmowcami i teoretykami a osobami spoza dużych miast.

Do udziału w wystawie Szalonej Galerii zostali zaproszeni wybitni polscy twórcy, prezentujący szeroki wachlarz postaw i estetyk. Wspólnym mianownikiem pokazywanych prac jest idea „możliwości przemiany rzeczywistości”. Na przekór dyskursowi od wielu lat dominującemu na polskiej scenie artystycznej wystawa nie opiera się na sztuce krytycznej, ale raczej jest próbą zdefiniowania nowego, innego modelu polityczności w sztuce. Narracja pokazu zbudowana została wokół prac sugerujących możliwość istnienia systemów alternatywnych do zastanych, nie zaś na krytyce systemu istniejącego.

 „Szalona Galeria” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szalona Galeria” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści, którzy wzięli udział w wystawie Szalona Galeria: Wojciech Bąkowski, Bracia (Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka), Karolina Brzuzan, Sebastian Buczek, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Marta Deskur, Andrzej Dudek-Dürer, Daria Giwer, Aneta Grzeszykowska, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Katarzyna Kozyra, Igor Krenz, Agnieszka Kurant, Robert Kuśmirowski, Natalia LL, Marcin Maciejowski, Honorata Martin, Przemek Matecki, Gizela Mickiewicz, Paulina Ołowska, Katarzyna Przezwańska, Joanna Rajkowska, Robert Rumas, Daniel Rumiancew, Adam Rzepecki, Jadwiga Sawicka, Wilhelm Sasnal, Magda Starska, Andrzej Szpindler, Aleksandra Wasilkowska oraz Julita Wójcik.

Szalona Galeria
Organizatorzy: Jakub de Barbaro, Agnieszka Polska, Janek Simon
Wystawa od 10 listopada 2016 roku do 8 stycznia 2017 roku
Wernisaż 10 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Sala na ul. Pańskiej 3

Dodaj komentarz