• 2016-11-08

Rozmowy uchodźców

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza na projekt TUMULT: teatr w muzeum i spektakl Rozmowy uchodźców.

„Rozmowy uchodźców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rozmowy uchodźców” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nacjonalizm, ksenofobia, rasizm, łamanie praw człowieka, autorytaryzm, propaganda czy cenzura – to wszystko prowadzi do czarnej wizji Europy, kontynentu pogrążonego w chaosie prawicowej ideologii. O tym opowiada spektakl Rozmowy uchodźców w ramach projektu TUMULT! Teatr w muzeum. Premiera już 9 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przedstawienie rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną. Ofiarą tych manipulacji jest dziś uchodźca – postać bezosobowa, abstrakcyjna, obecna głównie w mediach i oderwana od realnej sytuacji rozgrywającej się na wodach Morza Śródziemnego. Uchodźca stał się symbolem zagrożenia i ma stanowić uzasadnienie nowego nacjonalizmu rozlewającego się po całej Europie.

Spektakl opowiada o Europie pogrążonej konfliktami i kryzysami (społecznymi, uchodźczymi, politycznymi). Aktorzy przedstawią wizję Starego Kontynentu pogrążonego przez rozpad wspólnoty, a szczególnie Unii Europejskiej. Opowiedzą o zauważalnej dziś społecznej potrzebie powrotu do państw narodowych przejmowanych dziś przez skrajną prawicę. Jakie są mechanizmy odradzania się skrajnych ruchów narodowych? Jak wykorzystywane są media, jak nami manipulują? Jak społeczeństwo zmienia się pod ich wpływem? Temu właśnie przyjrzą się twórcy Rozmów uchodźców., którzy wedle zalecenia Brechta, pragną spojrzeć na spektakl europejskiej polityki jak na mecz bokserski, w którym widz zna reguły widowiska. Pomogą w tym songi zaczerpnięte z Brechta i teatru epickiego, filmy kina apokaliptycznego, animacje, a nawet gry komputerowe.

Rozmowy uchodźców, reż. Andrzej Pakuła
Obsada: Anna Kłos-Kleszczewska, Piotr Ligienza, Michał Podsiadło
Spektakle: 9, 10 i 14 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Dodaj komentarz