Norbert Delman w Berlinie

Fundacja Tu zaprasza do Berlina na otwarcie wystawy Augmented City rezydenta programu Warszawa | Berlin 2016, Norberta Delmana. Wernisaż odbędzie się 10 listopada, zaś finisaż połączony ze spotkaniem z artystą – 17 listopada w galerii Non Berlin (Chausseestr. 11 / Entrance Tiekstr. 1a, Berlin-Mitte).

Norbert Delman, „Augmented City” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norbert Delman, „Augmented City” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Augmented city to fizyczny bieg przez wirtualną rzeczywistość. Za pośrednictwem wyświetlonej przez rzutnik projekcji widzowie zostają oprowadzeni po Warszawie. Kluczowym elementem pracy jest dynamiczna forma prezentacji miasta z perspektywy pierwszej osoby. Artysta porusza się po bieżni. Bieżnia podłączona jest do scrolla w myszce komputerowej. W zależności od szybkości biegu prowadzącego, prezentacja przewija się w innym tempie. Artysta biegnąc lub zatrzymując się i łapiąc oddech, wpływa na przyspieszanie lub zwalnianie zwiedzania. Obrazuje to zależność między cielesnością i światem wirtualnym. Prowadzący, poza wysiłkiem fizycznym, jest równocześnie sprzężony z wyświetlającą się na ekranie topografią miasta, której kolejne elementy wymuszają na nim silniejszą lub bardziej zdystansowaną reakcję.

Oprowadzanie po mieście trwa około 30 minut. W tym czasie artysta pokazuje widzom Warszawę z osobistego punktu widzenia, wybiera znaczące elementy kompozycji. Obserwujemy więc perspektywę Warszawiaka, który odnosząc się do swojej młodości i czasu dorastania, kiedy był blokersem, oraz funkcjonowania w postkomunistycznym kraju po 1989 roku, własnym ciałem napędza parokilometrową wirtualną, emocjonalną kompozycję o Warszawie. Nie jest ona narracyjnym zwiedzaniem, ale próbą pokazania napięć i problemów z jakimi zmagają się obecnie ludzie w Polsce i w Warszawie.

Norbert Delman, „Augmented City” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norbert Delman, „Augmented City” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Norbert Delman – urodził się w 1989 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2014 roku uzyskał dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych pod kierunkiem prof. Mirosława Bałki. Jest artystą operującym różnymi mediami oraz eksperymentalnym kuratorem. Tworzy instalacje, rzeźby, akcje, performance. W swoich działaniach odnosi się do tematów takich jak rywalizacja, zagrożenie, czy niepokój, próbując analizować je z perspektywy własnego pokolenia. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jego prace były prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014),MODEM Centre for Modern and Contemporary Arts w Debrecen (2011), Edinburgh Sculpture Workshop (2014, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2013). Otrzymał stypendium na rezydencję ESW / RSA Residency dla polskiego artysty Edinburgh Sculpture Workshop (ESW), Wielka Brytania (2014) i programu Residence InterModem w Centrum Sztuki Nowoczesnej w Debrecin, na Węgrzech (2011). Stypendysta Ministra Kultury 2016.

Norbert Delman, Augmented city 
Od 10 do 19 listopada 2016 roku
Wernisaż: 10 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Spotkanie Art Spaces Swap: 17 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Non Berlin w Berlinie (Chausseestr. 11 / Entrance Tiekstr.1a, Berlin-Mitte)

Dodaj komentarz