Kryminalny fenomen

Na czym polega dziś fenomen popularności kryminału – zarówno w filmie, jak i w literaturze? Między innymi o tym będą rozmawiali goście najbliższego spotkania z cyklu Evviva l’arte – Katarzyna Bonda i Maciej Pieprzyca.

Evviva l’arte: Kryminalny fenomen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Evviva l’arte: Kryminalny fenomen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Bonda jest autorką poczytnych kryminałów. Właśnie ukazała się jej kolejna książka z serii o policyjnej profilerce – Lampiony. Maciej Pieprzyca to reżyser i scenarzysta wchodzącego na ekrany polskich kin (nagrodzonego srebrnymi lwami na tegorocznym festiwalu filmowym w Gdyni) thrillera psychologicznego Jestem mordercą. Nie pierwszy raz sięga po ten gatunek. Jako piewca rodzinnego Śląska wyreżyserował odcinki serialu Kryminalni, których akcja rozgrywa się w tym regionie.

Oboje przyjęli zaproszenie do rozmowy o kryminale jako dziele literackim i filmowym.

Na czym dzisiaj polega fenomen jego popularności? Czy tylko na rozbudzaniu ciekawości odbiorcy, trzymaniu go w napięciu i odkrywaniu tajemnicy, na której opiera się fabuła? Skąd wziął się sukces wydawniczy polskich autorów powieści kryminalnych i ogólnoświatowy boom na kryminały z krajów skandynawskich? Czym tłumaczyć nieustanną fascynację kina gatunkowego mrocznymi historiami – zarówno w Polsce, jak i na świecie?

Poprzednimi gośćmi projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Wojciech Malajkat i Henryk Sawka, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Grzegorz Kasdepke i Jarosław Kiljan, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska, Józef Hen i Jerzy Kisielewski, Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

Kryminalny fenomen: Katarzyna Bonda i Maciej Pieprzyca
W cyklu Evviva l’arte
Prowadzenie: Rafał Sławoń
8 listopada 2016 roku, godz. 19.00
Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR