• 2016-11-07

Witold Zaręba, Non omnis moriar

W listopadzie Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie będzie prezentowało wystawę prac Witolda Zaręby, laureata Nagrody im. Profesora Witolda Skulicza przyznanej podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2015.

Witold Zaręba, „Non omnis moriar” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witold Zaręba, „Non omnis moriar” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sam Autor wskazuje, że wystawa odnosi się do kruchości istnienia. Jest ona próbą oswojenia myśli o własnej śmiertelności. Mówi o tym przy użyciu graficznej narracji i odwołuje się do wspólnej pamięci zapisanej w artefaktach fotograficznych Wielkiej Wojny. Owy element historyczny jest tylko pretekstem do komentarza naszej rzeczywistości. Ozdrowieńcy i inwalidzi widnieją tłumnie zmultiplikowani za pomocą matrycy linorytniczej.

O takich samych ciałach, różnią się detalami. Zbudowani kolażowo tworzą zróżnicowaną tkankę graficzną. Pozbawieni marginesu papieru, przycięci do formatu matrycy wchodzą w dialog z powietrzem, przestrzenią, światłem i widzem. Pozbycie się ram oprawy ma przybliżyć odczucie warsztatu graficznego. Relief matrycy, czy zapach farby nie znikają przykryte transparentem szkła. Narracyjność i literackość prac ma na celu łatwiejszy kontakt z otoczeniem. Jednak w żaden sposób nie wiąże się to z łatwością zdefiniowania obrazu.

Witold Zaręba, Non omnis moriar
Od 9 listopada do 1 grudnia 2016 roku
Wernisaż: 8 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Galeria: Centrum i Eksperyment,
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie

Dodaj komentarz