• 2016-11-07

Rodrigo García w miesiącu współczesnej dramaturgii z Hiszpanii

W poniedziałek 7 listopada w ramach inauguracji Miesiąca współczesnej dramaturgii z Hiszpanii, gościem TR Warszawa będzie Rodrigo García. Reżyser teatralny i dramatopisarz jest twórcą głośnego przedstawienia Golgota Picnic, którego pokazy znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2014, jednak w ostatniej chwili zostały odwołane przez organizatorów festiwalu. Sytuacja wywołała ogólnopolski skandal i doprowadziła do masowego protestu środowisk artystycznych w całej Polsce.

„Miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przed listopadowym spotkaniem z Rodrigiem Garcíą w TR Warszawa odbędzie się czytanie sceniczne dramatu Król Lear autorstwa Garcíi, które wyreżyseruje Małgorzata Warsicka. Autorką przekładu jest Agnieszka Stachurska, muzykę skomponował Karol Nepelski, w czytaniu wezmą udział aktorzy TR Warszawa – Jan Dravnel, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak, Agnieszka Żulewska oraz Zofia Wichłacz. Wydarzenie z udzialem Rodriga Garcii rozpoczyna miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii, które TR Warszawa organizuje wspólnie z Acción Cultural Española AC/E z Madrytu we współpracy z Ambasadą Hiszpanii i Instytutem Cervantesa w Warszawie. W następne poniedziałki listopada czytane będą kolejne trzy dramaty hiszpańskie i katalońskie, a także odbywać się będą spotkania z ich autorami. 28 listopada, po ostatnim czytaniu zaprosimy widzów na debatę na temat współczesnej dramaturgii hiszpańskiej. Prezentowane teksty ukażą się drukiem w serii Nowa Dramaturgia TR.

Rodrigo García jest reżyserem teatralnym, dramatopisarzem i aktorem. Urodził się w 1964 roku w Argentynie, w 1986 wyjechał do Madrytu, gdzie założył własną grupę Carniceria Teatro (Teatr Rzeźnia). W swoich spektaklach atakuje konsumpcjonizm i brutalną logikę współczesnego świata, hipokryzję i przemoc. Jego najgłośniejsze przedstawienia to: Kupiłem w IKEI łopatę, żeby wykopać sobie grób (2002), Zasypcie moimi popiołami myszkę Miki (2006), Versus (2008) i Golgota Picnic (2011). W 2009 został uhonorowany we Wrocławiu Europejską Nagrodą Nowe Rzeczywistości Teatralne. Od 2013 roku kieruje Narodowym Centrum Dramatycznym w Montpellier (Francja).

Rodrigo García | Miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii
7 listopada 2016 roku
Teatr Rozmaitości w Warszawie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR