Małgorzata Wielek-Mandrela, Moje ręce jak rzeka

Galeria BWA i Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zapraszają na wystawę Małgorzaty Wielek-Mandreli pt. Moje ręce jak rzeka.

Małgorzata Wielek-Mandrela, „Bombka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Wielek-Mandrela, „Bombka”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Małgorzaty Wielek-Mandreli kąsa naszą tożsamość, która chciałaby pozostać spójna i bezpiecznie zamknięta we własnych granicach. Dziwaczne tarantule, oderwane lub zwielokrotnione członki, wijąca się roślinność, hybrydalne stwory, „żywioły” umiejscowione w nosach, monstrualne grzybnie rosnące na dłoniach, samodzielna nibynóżka, włosy zakrywające twarze, a na dodatek leśne błoto, kisiel, niebieskie zalewy, wycieki i bagna – to wizualny repertuar kreowanego przez artystkę osobliwego, oryginalnego świata. Czuć w tym wszystkim nieokiełznane rozplenianie się, pulsowanie, połączone z wrażeniem organicznej oślizgłości, (l)imitowanej wyraźnymi śladami pociągnięć pędzla. Wszystko pęcznieje, tętni, rośnie, wychodzi z chmury waty, wykluwa się, kiełkując przebija zarówno powierzchnię ziemi, jak i ludzką lub zwierzęcą skórę. Gdy patrzymy na to abiektalne malarstwo, infiltrujemy własną, pozornie czystą cielesność i uzmysławiamy sobie – ściśle powiązane ze śmiertelnością – wyparte aspekty naszego ja, co w efekcie ukazuje kruchość i złudność tak mozolnie wywalczonej tożsamości (…).

Fragment tekstu Marty Smolińskiej Tarantula deadly cargo: hybrydy, informe i mdłości, czyli o najnowszych obrazach Małgorzaty Wielek-Mandreli.

Małgorzata Wielek-Mandrela –  urodziła się w 1976 roku w Limanowej. W latach 1997– 2002 studiowała na Wydziale Malarstwa w ASP w Krakowie, którą ukończyła w 2002 dyplomem z wyróżnieniem. W 2009 obroniła doktorat pt. Badanie serca w macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych i dwudziestu pięciu indywidualnych. W latach 2010– 2012 była współtwórcą i koordynatorem międzynarodowego projektu artystycznego Przedmieścia, realizowanego przez ASP w Krakowie z partnerami z Wiednia i Ostrawy. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Sztuki.

Małgorzata Wielek-Mandrela, „Moje ręce jak rzeka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Wielek-Mandrela, „Moje ręce jak rzeka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Wielek-Mandrela, Moje ręce jak rzeka
Kurator: Gustaw Nawrocki
Od 5 listopada do 11 grudnia 2016 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR