Łukasz Patelczyk, W nocy wszystko słychać głośniej

Galeria Promocyjna w Warszawie zaprasza 9 listopada na otwarcie wystawy Łukasza Patelczyka pt. W nocy wszystko słychać głośniej.

Łukasz Patelczyk, „Piorun”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Patelczyk, „Piorun”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Patelczyk maluje krajobrazy. Choć robi to w tradycyjny, niemal akademicki sposób, nie są one typowymi przestawieniami mórz, gór czy jezior. Przywodzą na myśl zarazem romantyczne, nieco mroczne i ukazujące potęgę natury malarstwo Caspara Davida Friedricha, czy fotorealizm i banalizm Gerharda Richtera oraz Grupy Ładnie. Można w nich dostrzec także nawiązania do współczesnej grafiki komercyjnej. Iluzja, realizm, abstrakcja – to słowa najlepiej określające obrazy Patelczyka. Oprócz pejzaży, a raczej nokturnów, artysta wprowadza dodatkowy element, który, choć modyfikowany, stał się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Zaczynał od wkomponowywania w obrazy geometrycznych figur, które z czasem przekształciły się w układy – linie, elipsy, koła… z jednej strony zakłócające i będące kontrastem dla jego prac, z drugiej – wzmacniające i uzupełniające ich odbiór. Artysta poprzez „wycięcie” części obrazu prowadzi z widzami grę, pobudzając ich wyobraźnię. Bardzo szczelne kadry wypełniają przestrzeń całego obrazu, przez co często balansują na granicy abstrakcji i figuracji. Monochromatyczna paleta barwna zestawiona z geometrycznymi kształtami sprawia, że obrazy Patelczyka mają w sobie coś magicznego, tajemniczego a zarazem niepokojącego. On sam staje się demiurgiem kreującym swój własny mistyczny świat, w którym realizm zlewa się z surrealizmem. W Promocyjnej Łukasz Patelczyk pokaże najnowsze obrazy.

Łukasz Patelczyk – urodził się w 1986 roku; absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni prof. Witosława Czerwonki. W swoim malarstwie łączy ze sobą dwa porządki, klasyczny pejzaż wraz geometryczną abstrakcją. Artysta maluje równolegle kilka serii obrazów tj. Krajobraz ocenzurowany, Witchcraft, Passe-partout, Ancient, Aura. Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 – nagroda specjalna – stypendium w Walencji oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 – nagroda prasowa redakcji Notes Na 6 Tygodni. Jest także finalistą konkursów (XI Konkurs im. Eugeniusza Gepperta, Promocje, Świeża Krew, Perfekcjoniści – Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Pieńkowie). W 2016 roku uzyskał stypendium Kulturalne Miasta Gdańśka. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Łukasz Patelczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Patelczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Patelczyk, W nocy wszystko słychać głośniej
Od 9 listopada do 4 grudnia 2016 roku
Wernisaż: 9 listopada 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Promocyjna w Warszawie

Dodaj komentarz