• 2016-11-07

Angélique Kidjo powraca do Wrocławia

Angélique Kidjo, „niekwestionowana królowa afrykańskiej muzyki”, „pierwsza diwa Afryki”, laureatka dwóch nagród Grammy 2008 i 2016 roku, wystąpi we Wrocławiu w ramach obchodów 10-lecia Ethno Jazz Festival. Koncert odbędzie się 8 listopada w Sali Teatralnej BF Impart.

Angélique Kidjo – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Angélique Kidjo – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Angélique Kidjo, właściwie Angélique Kpasseloko Hinto Hounsinou Kandjo Manta Zogbin Kidjo, urodziła się w 1960 w Ouidah w Beninie. Karierę rozpoczęła jako sześciolatka, występując z grupą teatralną swojej matki. Debiutancką płytę nagrała mając kilkanaście lat. Album został bardzo dobrze przyjęty, co umożliwiło młodziutkiej piosenkarce odbycie trasy po niektórych krajach Afryki. Bilety na wszystkie koncerty zostały szybko wyprzedane.

W roku 1983 Angelique Kidjo przeprowadziła się do Paryża. W tym samym czasie dołączyła do zespołu Pili Pili, z którym nagrała trzy doskonale przyjęte płyty. Osiem lat później odpisała kontrakt z jedną z najważniejszych wytwórni – Island Music, dla której nagrała cztery albumy: Logozo (1991), Aye (1994), Fifa (1996) oraz Oremi (1998).. Dwie kolejne płyty Angelique Kidjo ukazały się w barwach wytwórni Columbia Records. Są nimi zainspirowana kulturą afro-brazylijską płyta Black Ivory Soul oraz Oyaya! (2004), na którym artystka oddała hołd muzyce latynoamerykańskiej oraz karaibskiej, łącząc ją z tradycyjnymi afrykańskimi gitarami. Płyta Dijn Dijn wydana w 2007, przyniosła artystce nagrodę Grammy 2008 w kategorii Najlepszy Współczesny Album World Music. Razem z Angelique nagrywały sławy, takie jak Carlos Santana, Branford Marsalis, Manu DiBango, Cassandra Wilson,Alicia Keys, Joss Stone, Ziggy Marley i Peter Gabriel. Ostatnia płyta wydana w 2015 roku Eve otrzymała kolejną statuetkę Grammy.

Artystka była jedną z głównych gwiazd ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010. Angélique Kidjo od 2002 jest ambasadorem dobrej woli UNICEF. Publiczność Ethno Jazz Festivalu miała okazję do podziwiania talentu artystki w 2011 roku. Teraz, po zdobyciu kolejnej nagrody Grammy, czas na jej powrót do Wrocławia!

Angélique Kidjo
8 listopada 2016 roku, godz. 19.30
Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu

Dodaj komentarz