Marcin Zawicki, Zarodki

25 listopada w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się otwarcie trzech nowych wystawy. Jedną z nich będzie ekspozycja pt. Zarodki Marcina Zawickiego.

Marcin Zawicki, „Sporysz”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Zawicki, „Sporysz”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Wozowni Marcin Zawicki pokaże dwa najnowsze cykle malarskie: Homoimerie oraz Sporysz. Obrazom towarzyszyć będą instalacje i obiekty, które artysta tworzy, by na ich podstawie budować wizualny, bardzo osobliwy świat swoich płócien. Jak pisze w tekście komentującym te prace: „Homoimerie, termin wprowadzony przez pierwszych filozofów badających naturę rzeczywistości, najprawdopodobniej przez Anaksagorasa, oznacza zarodki wszystkich rzeczy; podstawowy budulec wszechświata”. Zawicki maluje zatem owe zarodki, koncentrując się na procesach zachodzących w naturze, łączeniu i dynamicznym rozprzestrzenianiu się roślin oraz innych organizmów. W mikrokosmosie jego twórczości wyrastają grzybnie, jakieś tkanki, rozgwiazdy, koralowce, odnóża lub pędy – nie można mieć pewności, czy ogląda się ów fenomen organiczności pod mikroskopem czy w jego naturalnej skali. W niektórych obrazach Zawicki inwentaryzuje biomorficzne formy niczym w gabinecie osobliwości, „ustawiając” je na namalowanych półkach i kreując napięcie między naturą a kulturą. Artysta – oprócz celnego wyboru motywów – ma także świadomość malarskiego medium: mięsistość biologiczności potrafi bowiem doskonale przełożyć na materialność farby lub iluzjonizm w stylu trompe-l’œil.

Marcin Zawicki – urodził się w Szczecinie w 1985 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2010 jest asystentem na Wydziale Malarstwa swojej macierzystej uczelni, gdzie w 2015 roku obronił pracę doktorską. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek i sztukę instalacji. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W roku 2010 otrzymał I Nagrodę w konkursie Najlepsze dyplomy ASP w Polsce 2010 (Nagroda Rektorów), nagrodę specjalną w konkursie Artystyczna Podróż Hestii 2010, zdobył II miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Plakatu Reklamowego Barbakan (2010) oraz wyróżnienie pisma artystycznego „Format” na konkursie im. Gepperta (2011). Od 2015 roku artysta jest reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Marcin Zawicki, „Homoiomerie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Zawicki, „Homoiomerie”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Zawicki, Zarodki 
Kuratorka: Marta Smolińska
Od 25 listopada 2016 roku 8 stycznia 2017 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz