• 2016-11-04

Gooral w Starej Piwnicy

Khabaya – to tajemnica, coś ukrytego w środku. To także tytuł nowej płyty Gooala oraz jednego z utworów na niej zawartych, do którego barwny i klimatyczny teledysk w reżyserii Doroty Boruń powstał na pustynnych terenach Maroko. 9 listopada we wrocławskim klubie Stara Piwnica będzie można uczestniczyć w premierowym wykonaniu nowego albumu Goorala.

Gooral (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gooral (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. Wielkim wpływem na twórczość Goorala było miejsce, z którego pochodzi – Bielsko-Białej. To miasto otoczone górami, dla jednych furtka na góry, dla drugich furtka na zgiełk. Gooral ma bliżej do miasta, ale w górach spędził pół życia, trenując i ucząc innych jazdy na nartach.

Gooral mógł najprawdopodobniej zasłynąć w 2003 roku remiksem Whola lotta love Led Zeppelin. Demo z utworem dostało się w ręce kultowego radia Bis. Ktoś umieścił utwór na liście przebojów. Z tego co pamięta Gooral, utwór zadebiutował na drugim miejscu i to było jedyne notowanie dla tego utworu.

Popularność zaczął zdobywać po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in Najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava, czy w Porgy and Bess. Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke Festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince i Keny Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem. Później Owsiak zaproponował bielszczaninowi współprace z Mazowszem i Woodstock drugi raz oszalał.

Teraz Gooral wydaje wraz z managerem Łukaszem Adamczewskim we własnej wytworni Kardiogram Tune płytę Better Place pieczętując współpracę z Anną Wiosną Rogowską i Maciejem Kamerem Szymonowiczem, po wspólnych występach m.in. u boku Woodkid czy Foreign Beggears. Wcześniej udźwiękowił film Franka Hurleya South z 1919 roku udowadniając ze potrafi nie tylko grać jako headliner prawie godzinę bisów w Duseldorffie, ale także stworzyć ścieżkę ambientową do filmu. Obecnie pracuje m.in nad interpretacją Marka Grechuty, a przerwę w jego trasie koncertowej można było zauważyć ostatni raz 6 lat temu, zaraz po odejściu z Psio Crew, czego do dziś żałuje Maciej Szajkowski z Kapeli ze wsi Warszawa. Gooral nie powiedział ostatniego zdania, a raczej dopiero „jak jasny gwint” rozkręca się…

Gooral
9 listopada 2016 roku, godz. 20.00
Stara Piwnica we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR